Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 259 557 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


ZAPROSZENIE - VII ZJAZD RODZINY HAUSNER 30.09.2017

niedziela, 02 lipca 2017 12:45

Szanowni Państwo! Bliscy i dalecy Kuzyni!

 

Od 2011 roku spotkaliśmy się na sześciu Zjazdach Rodzinnych w Krakowie i dwóch wyprawach do korzeni w Leżajsku, Tarnawcu i Potoku Jaworowskim:

I ZJAZD RODZINY HAUSNER, 1.10.2011 - z udziałem 36 osób i rozmowami o historii;

II ZJAZD RODZINY HAUSNER, 29.09.2012 - z udziałem 44 osób, prezentacjami o Hausnerach wywodzących się od Emila Hausnera, o Jadwidze Hausner i Albinie Hausnerze; odwiedziliśmy rodzinne groby na Cmentarzu Rakowickim;

1 "HAUSNER-TROP", 11-12.05.2013 - z udziałem 11 osób; poszukiwaliśmy rodzinnych śladów w Tarnawcu (Dornbachu) koło Leżajska;

III ZJAZD RODZINY HAUSNER, 28.09.2013 - z udziałem 28 osób, prezentacją wojennych losów Alfreda i Zbigniewa Hausnerów i fotograficzną zabawą "Dorosłe dzieci - duże maluchy"; odbyliśmy spacer do rodzinnych grobów na Cmentarzu Podgórskim;

IV ZJAZD RODZINY HAUSNER, 27.09.2014 - z udziałem 33 osób, prezentacjami "Naszych korzeni", "Roman Hausner - legionista II Brygady" i "Rycerze z Górnego Palatynatu. Hausner z Winbuch i Gleissenberg"; odwiedziliśmy rodzinne groby na Cmentarzu Salwatorskim;

V ZJAZD RODZINY HAUSNER, 26.09.2015 - z udziałem 24 osób, z przypomnieniem o "Naszych korzeniach" i prezentacją "Archiwalia rodziny Hausner"; wszyscy mogli otrzymać niezwykły upominek: album-opracowanie historii rodziny w postaci wydrukowanej w 50 egzemplarzach książki "Dornbach czyli cierń w rzece. 10 opowieści o historii rodziny Hausner".

2 "HAUSNER-TROP", 11.09.2016 - z udziałem 3 osób; braliśmy udział w poświęceniu witraży w kościele w Potoku Jaworowskim, nawiedzając groby Hausnerów

VI ZJAZD RODZINY HAUSNER, 24.09.2016 - z udziałem 24 osób, w zielonym otoczeniu Fortu nr 39 "Olszanica" Twierdzy Kraków; kulminacyjnym momentem spotkania była prezentacja odnowionego obrazu Marii z Grekowiczów Hausnerowej.

 

Zapraszam na

 

VII ZJAZD RODZINY HAUSNER

 

 

Spotkanie odbędzie się w Krakowie, w salach Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej

Uniwersytetu Ekonomicznego

 

w sobotę 30 września 2017 roku, a jego rozpoczęcie planowane jest na godzinę 11.00.

 

Program spotkania zależy od Waszej aktywności.

1) Zachęcam do przedstawienia kolejnych interesujących, najciekawszych wydarzeń bądź osób tworzących historię naszej rodziny.

2) Nic tak nie buduje poczucia dumy z przynależności do rodziny jak sukcesy jej członków - zarówno duże, jak i całkiem malutkie;  osób dorosłych, jak i dzieci. Proszę o przesłanie takich informacji o tym co zdarzyło się od ostatniego spotkania - śluby, narodziny dzieci, wydane książki, osiągnięcia sportowe i naukowe, ukończone szkoły, studia, zrealizowane nadzwyczajne projekty (według osobistych wyborów).

4) Tradycyjnie wszyscy oczekujemy na odkryte w szufladach stare rodzinne fotografie

 

 

Proszę o potwierdzenie uczestnictwa na hausnerw@interia.pl

do 31 sierpnia 2017 r.

podając kontakt do korespondencji i liczbę osób, które planują przybyć.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Z ARCHIWUM IPN

poniedziałek, 22 maja 2017 11:12

Przeglądając internetowe katalogi archiwaliów Instytutu Pamięci Narodowej odnalazłem kilka ciekawych informacji i członkach rodziny Hausner:

 

1) W dokumentach Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Oddziału I Germańsko-Skandynawskiego z lat 1971-1979 znajduje się "Teczka pracy oficera wywiadu wojskowego ps. Hausner dot. kpt. Łukawski"

 

2) WUSW Katowice zanotował, że Tadeusz Hausner s. Józefa ur. 31.01.1919 podczas wycieczki do RFN w 1957 roku usiłował... przewieźć 100 USD

 

3) W 1948 Urząd Bezpieczeństwa we Wrocławiu prowadził śledztwo w sprawie rozpowszechniania antypaństwowej propagandy przez Ludwika Hausnera s. Antoniego ur. 27.04.1921

 

4) W dokumentach WUSW Katowice z lat 1945-1976 znajdziemy sprawę operacyjną Mariana Hausnera s. Józefa ur. 3.07.1910, żołnierza ZWZ 1940-1942 i Narodowych Sił Zbrojnych w Katowicach w latach 1945-1947

 

5) WUSW w Krakowie zanotował przyjazd w roku 1970 do rodzinnego miasta "cudzoziemca" Stefana Hausnera ur. 19.05.1908


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

VI ZJAZD RODZINY HAUSNER, KRAKÓW-OLSZANICA, 24.09.2016

niedziela, 25 września 2016 11:27

 

Na VI Zjazd Rodziny Hausner przybyły 24 osoby:

 

Z linii Adolfa Hausnera z Dornbach (Tarnawca), Podgórza i Krakowa

 

Włodzimierz Hausner, s. Emila Hausnera, Warszawa

Halina Bednarczyk, c. Władysława Hausnera, Kraków

Jerzy Hausner, s. Jerzego Hausnera, Kraków

Maria Hausner z d. Kędzior, żona Jerzego Hausnera, Kraków

Katarzyna Radwańska, c. Jerzego Hausnera, Warszawa

Marta Hausner, c. Jerzego Hausnera, Kraków

Gustaw Kozina, s. Marty Hausner, Kraków

Zbigniew Hausner, s. Jerzego Hausnera, Opole

Danuta Hausner z d. Lesiecka, żona Zbigniewa Hausnera, Opole

 

Z linii Alfreda Hausnera z Dornbach (Tarnawca), Podgórza i Krakowa

 

Teodozja Hausner z d. Błażejewska, żona Jana Hausnera, Katowice

Aleksandra Rajm, c. Zbigniewa Hausnera, Katowice

 

Z linii Jana Jakuba Hausnera z Podgórza i Krakowa

 

Wojciech Hausner, s. Zbigniewa Hausnera, Kraków

Mariola Hausner, żona Wojciecha Hausnera, Kraków

Katarzyna Hausner, c. Wojciecha Hausnera, Kraków

Anna Wszołek, c. Wojciecha Hausnera, Kraków

Paweł Wszołek, Kraków

Jakub Wszołek, s. Anny i Pawła, Kraków

Elżbieta Polańska, wnuczka Jana Jakuba Hausnera, Kraków

Marta Hausner z d. Lenarczyk, Kraków

Natalia Hausner, c. Piotra i Marty, Kraków

 

Z linii Henryka z Fehlbach (Potoku Jaworowskiego-Kobylnicy Ruskiej) i Krakowa

 

Ewa Goras, c. Janiny Kulka z d. Hausner i wnuczka Romana Hausnera, Kraków

 

Z linii Karola Józefa Hausnera z Dornbach i Lwowa

 

Jerzy Hausner, s. Romana Hausnera, Katowice

Urszula Pisiewicz, wnuczka Eugeniusza Hausnera, Zabrze

 

Z linii Antoniego Hausnera z Lanowic, Maksymowic i Wrocławia

 

Emilia Hausner, c. Jana Hausnera, Wrocław

 

DSCF0135.JPG

Włodzimierz Hausner i Urszula Pisiewicz przed Fortem nr 39

 

Spotkanie VI Zjazdu Rodziny Hausner odbyło się na terenie zabytkowego Fortu nr 39 Twierdzy Kraków w Krakowie-Olszanicy. Teraz znajduje się tam ośrodek jeździecki i klub "Tabun" będący filią Młodzieżowego Domu Kultury "Dom Harcerza".

 

DSCF0161.JPG

Od lewej: Halina Bednarczyk, Danuta Hausner, Katarzyna Radwańska, Zbigniew Hausner

 

Piękna pogoda i zielone otoczenie, z widokami na grzbiet Lasu Wolskiego, sprzyjały atmosferze rodzinnego pikniku. Płonął ogień, siedzieliśmy przy solidnych drewnianych stołach pod płachtą namiotu. Był czas na rozmowy i przyrządzony na ogniu posiłek dla smakoszy mięsa i dla miłośników warzyw.

 

DSCF0140.JPG

Jerzy Hausner odkrywa obraz Marii z Grekowiczów Hausnerowej

 

DSCF0144.JPG

 

 Od lewej z przodu: Jerzy Hausner, Włodzimierz Hausner, Ewa Goras. Od lewej z tyłu: Maria Hausner, Mariola Hausner, Paweł Wszołek, Anna Wszołek, Elżbieta Polańska

 

Na początek dokonaliśmy prezentacji pochodzącego z lat 30-tych XX wieku odnowionego obrazu Marii z Grekowiczów Hausnerowej. Obraz kilka miesięcy temu przywieziony do renowacji w Krakowie przez Jerzego z Katowic powrócił pięknie odświeżony i oprawiony w ramę do właściciela. Skąd trafił do niego? Prawdopodobnie, kiedy we Lwowie kontakty rodzinne były bliskie, został podarowany przy okazji rodzinnej uroczystości jego ojcu. Obraz wraz z uczestnikami Zjazdu został uwieczniony na fotografii na tle wału fortecznego.

 

DSCF0143.JPGNa tle wału fortecznego. Z tyłu wzgórze Lasu Wolskiego i Sowińca. Z przodu od prawej: Aleksandra Rajm, Teodozja Hausner, Ewa Goras, Elżbieta Polańska, przyklęka Natalia Hausner, Z przodu z lewej: Danuta Hausner. Z tyłu od lewej: Jerzy Hausner, Włodzimierz Hausner, Halina Bednarczyk, Emilia Hausner, Maria Hausner, Jerzy Hausner, Zbigniew Hausner, Mariola Hausner, Paweł Wszołek, Anna Wszołek, Katarzyna Hausner, Marta Hausner. Poza kadrem: Wojciech Hausner, Marta Hausner, Gustaw Hausner, Katarzyna Radwańska, Jakub Wszołek

 

Potem wysłuchaliśmy relacji Wojciecha Hausnera z uroczystości w Potoku Jaworowskim (Fehlbach) 11 września, przy okazji przypominając sobie dzieje rodziny Hausner w tej miejscowości od połowy lat 60-tych XIX wieku.

 

DSCF0171.JPG

 

Był również czas na zwiedzanie fortu, wizytę w stajni. Gustaw miał okazję odbyć konną przejażdżkę. Nie brakło rozmów, wspomnień, uśmiechów i serdeczności.

 

DSCF0167.JPG

 

Wśród niespodzianek była piękna archiwalna fotografia z roku 1910 przedstawiająca Helenę z Hausnerów Grzywaczową w imponującej sukni ślubnej, wiadomość o narodzinach Antoniego Pierzchały pra-pra-prawnuka Jana Jakuba Hausnera oraz przedpremierowe przedstawienie jazzowej płyty "Paweł Wszołek Quintet" zatytułowanej "Faith". Dziesięć sztuk rodzinnego albumu drukowanego na ubiegłoroczne spotkanie rozeszło się jak "ciepłe bułki".

 

DSCF0184.JPG

Katarzyna Radwańska, Marta Hausner i Jakub Wszołek


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

NIESPODZIANKA W POTOKU JAWOROWSKIM

sobota, 17 września 2016 16:34

 

Nie wiedzieliśmy jakie będzie spotkanie w Potoku Jaworowskim kiedy pędziliśmy autostradą A-4 z Krakowa do Korczowej. Była piękna wrześniowa niedziela. To już trzecia wizyta w miejscu gdzie osiadł Jan Hausner ok. 1865 roku.

Wszystko zaczęło się od niezwykłej pasji mieszkańców Sereetz położonego koło niemieckiej Lubeki, matki i syna: Isolde Iben-Metzger i dr. Dirka Ibena. W 2007 roku rozpoczęli realizację własnego projektu mającego na celu odtworzenie historii józefińskich kolonii z obszaru ziemi lubaczowskiej, w tym kolonii Fehlbach (Potoku Jaworowskiego). Obydwoje byli potomkami rodziny Schick zamieszkującej dwieście lat wcześniej kolonię Reichau (Podlesie). Musieli dotrzeć do miejsc, dokumentów i do ludzi. Mozolna praca przyniosła owoc w postaci sieci kontaktów z potomkami innych rodzin rozsianych w Polsce, w Niemczech i w Austrii.

 

201.JPG

Od prawej: dr D.Iben i I.Iben-Metzger w kościele w Potoku Jaworowskim, 11.09.2016 r.

 

W sierpniu 2011 roku w Podlesiu odbyła się konferencja inaugurująca działalność Centrum Edukacyjno-Kulturalnego "Pastorówka". Tam spotkali się m.in. Hütterowie i Küblerowie pochodzący z Potoku Jaworowskiego. W 2014 roku podczas mszy św. ekumenicznej w Potoku Jaworowskim doszło do spotkania większej grupy rodzin i współczesnych mieszkańców zarówno Potoku, jak i Kobylnicy Ruskiej, Kobylnicy Wołoskiej.

*

To proboszcz z Potoku Jaworowskiego rzucił pomysł odnowienia okien i witraż w ponad stuletnim kościele parafialnym. Podchwycili to Isolde Iben-Metzger i Dirk Iben. Zmobilizowali wielu ludzi w Niemczech, Polsce i Austrii. Łączyło ich pochodzenie z jednego miejsca. Proboszcz działał wśród parafian.

Uroczyste poświęcenie witraży i okien odbyło się 11 września 2016 r. Dr Iben powiedział m.in

 

Wielu ludzi w kraju i zagranicą ma miejscowość Fehlbach w swojej biografii. Dzięki temu ten kościół zajmuje szczególnie ważne miejsce w sercach tych ludzi. Nie jest łatwo zamienić ideę projektu w czyn. Do tego potrzeba odwagi. Szczególnie dużo odwagi potrzebowaliśmy wtedy, gdy inni się poddawali. Świat znajduje się obecnie w bardzo trudnym okresie. Jednak my chcemy dzisiaj pokazać tu, że możemy żyć dla siebie i z sobą. Tę ideę powinny wyrażać to nowo odrestaurowane okna. To nowe przechodzące przez nie światło może nam również powiedzieć, że historia to nie jest tylko sprawa książek i muzeów. Dzięki historii może także powstać coś nowego, znaczącego dla przyszłości.

 

206.JPG

 

Witraż fundowany m.in. przez rodzinę Leona Hausnera

 

Oglądając kolejne malowane na szkle witraże, w kolorach błękitu i zieleni, czytając nazwiska fundatorów mamy przed oczami galerię postaci potomków osadników z Fehlbach: Danutę Hütter z Lüneburga (witraż z przedstawieniem chrzcielnicy), Hansa Küblera ze Stendal, Helmuta Küblera i Jahann Walter z d. Kübler, urodzoną w Fehlbach Paulinę Lautsch z d. Kübler z Wolfenbüttel (witraż z przedstawieniem Ducha Św.), Ryszarda Prescha z Wiednia (witraż z Najświętszym Sakramentem). Liczne grono fundowało witraż z konfesjonałem: Erwin Borchowitz z Halle, Jürgen Lepiarczik i Brunhilde Neumeier z d.Lepiarczik z Berlina, urodzona w Fehlbach Michalina Schick z d. Borchowiec z Offenburga  i urodzona w Kobylnicy Ruskiej Ludwika Zieger z d. Borchowiec z Berlina, Maria Frommann z d. Runge, Elizabeth Obernhoffer z d. Runge, Lilian Geier z d. Wolf i Gertrud Goßrau z d. Pankiewicz z Halle. W Fehlbach urodzili się także Edmund Runge z Halle, Johanna Bothur z d. Pankiewicz i Christof Pankiewitz z Halle. Na witrażu namaszczenia chorych znajduję nazwisko kolejnej osoby urodzonej w Fehlbach - Angeli Salande z d. Presch z Halle - wraz ze Stefanem Doroba z Drezna i Johannem Doroba z Anklam. Witraż ukazujący sakrament małżeństwa w nawie głównej powstał z ofiarności Josefa Hüttera z Lüneburga, urodzonego w Kobylnicy Ruskiej. Na tej długiej liście nie można pominąć lokalnych fundatorów: ks. Stanisława Gorczyńskiego, proboszcza (witraż sakramentu małżeństwa), Irenę i Daniela Kominko z Potoku Jaworowskiego, Marię i Stanisława Antoniów, Teresę i Romana Marciaków, Juników i Maciejskich z Kobylnicy Ruskiej oraz celników (witraże z aniołami), ks. kan. Stanisława Bachora (witraże z przedstawieniami św. Stanisława Kostki i św. Franciszka z Asyżu), Krystyny Sowierszenko z Hrubieszowa, Ireny i Ryszarda Fedyka z Kobylnicy Wołoskiej, rodziny urodzonego w Potoku Jaworowskim Leona Hausnera (witraż z postacią św. Stanisława). Anonimowi parafianie fundowali witraż z postacią św. Wojciecha.

 

166.JPG

 

Odwiedzając Potok Jaworowski nie można było pominąć cmentarza. Odnowione ogrodzenie. Odnowiona kaplica cmentarna. Sentymentalny widok na wieś rozciągniętą wzdłuż drogi, począwszy od kościoła po lewej stronie. Z tyłu za cmentarzem ściana lasu, na tle której wyrastają myśliwskie czatownie.

 

134.JPG

Wojciech i Mariola Hausner przy grobie pra-pra-pradziadków, zmarłych w roku 1897 Jana i Katarzyny Hausner

 

Zapalamy światełka na grobie zmarłych w 1897 roku Jana i Katarzyny Hausner. To najstarszy dający się odczytać na nagrobku pochówek. Potem Maria i Roman Hausnerowie. Chwila zadumy przy grobowcu kolejnego Jana Hausnera i jego żony Katarzyny. Ten Jan to stryjeczny dziadek Ewy. Groby Hausnerów, obok Borchowiczów (Borchowitz), Küblerów, Krzyworączka należą do najliczniejszych na cmentarzu. Pod płotem stoi kilka żelaznych krzyży, bez tabliczek z nazwiskami. W trawie giną obrośnięte mchem krzyże z kamienia.

 

172.JPG

 

168.JPG

 

137.JPG

 

Spotkanie przenosi się do dawnej szkoły w Kobylnicy Ruskiej. Krętą drogą jedziemy na koniec wsi. Szkoła została zbudowana na terenie gospodarstwa Küblerów. Jego pozostałością jest stojąca w ogrodzie studnia.

 

218.JPG

Studnia dawnego gospodarstwa Kueblerów

 

Obiad. Wspólny śpiew regionalnych piosenek towarzyszący ściągniętemu przez proboszcza zespołowi. Jego lider świetnie mówi po niemiecku. Zresztą jak się okazuje krótko studiował w Niemczech. Sołtys obtańcowuje kolejne sąsiadki.

 

212.JPG

 

214.JPG

 

215.JPG

 

Było wiadomo, że stojący obok szkoły drewniany dom to gospodarstwo ostatniego Hausnera, Mieczysława syna Romana. Za płotem nikt się nie ruszał, więc pewnie w niedzielne popołudnie gospodarz wędrował gdzieś z wizytą. I nagle postać w białej koszuli otwiera drzwi. Za chwilę otworzono okna. Mieliśmy właśnie odjeżdżać. Podchodzę do furtki. Kilka zdań na powitanie... i rozmowa przy płocie.

 

221.JPGWojciech Hausner, Mieczysław Hausner i Ewa Goras

 

Okazuje się, że Mieczysław przechowuje w szufladzie przesyłane jeszcze do ojca listy, zaproszenia, materiały o rodzinie. Nie lubi opuszczać Potoku Jaworowskiego i Kobylnicy Ruskiej. Poza tym nie znał osoby, od której otrzymywał korespondencję. Teraz poznał, ale do Krakowa raczej nie przyjedzie. Ewa mogła zobaczyć odległego kuzyna, krewnego 7 stopnia. Przebywając dawno temu w Kobylnicy jako kilkuletnia dziewczynka bawiła się z jego ojcem Romanem.

 

Potok 2016 [3].JPG


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (0) | dodaj komentarz

LAMPA PIOTRA ULBRYCHA

środa, 24 sierpnia 2016 16:40

 

Piotr Ulbrych był przed wojną właścicielem Fabryki Lamp Żarowych w Warszawie. Jego córka Janina wyszła za mąż za Eugeniusza Goławskiego, a z kolei ich córka Jolanta już w Krakowie w roku 1956 została żoną Zbigniewa Hausnera.

 

Poza ulotką do tej pory nie było śladów fabryki Piotra Ulbrycha. W sierpniu tego roku w zaskakującym miejscu miałem okazję zobaczyć jeden z produktów fabryki pradziadka.

 

072.JPG

 

Nawiedzając sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej nad Bugiem zaglądnęliśmy do muzeum. Zachwycając się piękną kolekcją ikon nie zwracałem uwagi na wiszącą u sufitu lampę, zwłaszcza, że nie była pierwszej "muzealnej" urody. Przymierzałem się do sfotografowania szarpie mnie ktoś za ramię i ciągnie do korytarza, który właśnie minąłem.

 

119.JPG

 

O co chodzi? Okazuje się, że o lampę. Lampa, którą zignorowałem to była lampa z fabryki Piotra Ulbrycha. Obok tego jednego egzemplarza umieszczono informację, że w takie lampy była wyposażona cała świątynia.

 

117.JPG


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  63 746  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 63746
Wpisy
  • liczba: 195
  • komentarze: 38
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10