Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 047 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


ROK 1963. ARKA W NOWEJ HUCIE

środa, 28 września 2011 18:20

 

Dwa duże łóżka, okrągły stół z krzesłami, wielka szafa zapełniały nieduży pokój przy ul. Komorowskiego. „Biprostal”, w którym pracował Zbyszek, był powiązany z Hutą im. Lenina. W Nowej Hucie otwierała się szansa na własne, duże mieszkanie. Można żartem powiedzieć, że dwa zdarzenia przyspieszyły decyzję; dwie rozbite głowy - moja, kiedy budując ze stołu i krzeseł łódź podwodną spadłem z „kiosku” na kaloryfer; Piotra, który na mój dramatyczny krzyk na podwórku chciał „pełznąć” na pomoc i odbił się od blaszanego okucia okna. Dużo krwi i strachu.


Wreszcie w 1963 roku przyszedł upragniony przydział. Na terenie zabudowywanej właśnie wsi Bieńczyce, nieopodal czyżyńskiego lotniska, stawały pierwsze bloki Osiedla XX-lecia PRL. To nowohuckie zamieszkiwanie towarzyszyło budowie kościoła-symbolu, Arki. Było daleko. Zbyszek jeździł motocyklem do pracy. Później pojawiła się obszerna, buraczkowa, garbata „Warszawa”.

*

Z osiedla do kaplicy stojącej przy placu budowy rozpoczętej w roku 1967 chodziło się polną drogą. Można było po obu jej stronach zobaczyć jeszcze łany zbóż. Potem powstały tam następne nowohuckie osiedla. Na kościelnym placu gromadziły się tłumy ludzi uczestnicząc we mszach świętych, uroczystościach, pierwszych komuniach świętych, bierzmowaniach. Na ganku pobliskiego domu stał ołtarz współtworząc służącą wiele lat polową kaplicę. Niedawno Nowa Huta przeżyła swoją „wojnę o krzyż”. Ślady tego można było znaleźć na szarych ścianach niektórych budynków, na których malowano rok tych wydarzeń „1960”. Proboszczem był już ks. Józef Gorzelany, który w pamięci pozostał jako energiczny, dobrotliwy ale równocześnie zasadniczy duszpasterz. On budował Arkę Pana. Na początku 1968 roku poświęcenia dokonał Ks. Kardynał Karol Wojtyła. Projektantem kościoła był Wojciech Pietrzyk, bliski znajomy Elżbiety i Adama Stafiejów.


Kiedy przyszło zewnętrzne ściany zdobić tysiącami płaskich kamieni z górskich rzek, z Raby i Dunajca, to ks. Józef tłumaczył parafianom z ambony dlaczego i jakie to mają być kamienie. Potem na plac budowy przyjeżdżały wozy, z których zrzucano kamienie pod ścianami. Ówczesne władze zablokowały możliwość używania maszyn budowlanych będących w dyspozycji państwowych przedsiębiorstw. Wszystko odbywało się przy użyciu łopat, taczek, kilofów i własnych rąk. 18 maja 1969 roku odbyła się wielka uroczystość. Tysiące ludzi na placu modliło się podczas mszy świętej, po której dokonano wmurowania przywiezionego z Grobu Św. Piotra w Rzymie i poświęconego przez Papieża Pawła VI kamienia węgielnego. Konsekracji kościoła dokonano już po powrocie rodziny do Bronowic, 15 maja 1977 roku.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ROK 1960. MODLITWA POD KRYNICKĄ FIGURĄ MATKI BOŻEJ

piątek, 02 września 2011 17:52

 

Stróża koło Myślenic od 1958 roku wielokrotnie była miejscem wakacyjnych przygód. Surowe warunki letniska nie odstraszały nikogo. Do drewnianego domu z werandą – kiedy gospodarze usuwali się w cień – jechało się autobusem z tobołami i miednicami. Świeże powietrze, widoki na dolinę Raby, pomoc w żniwach, spacery do lasu wynagradzały wszystko. Głęboki sen sprowadzały pachnące sianem wypchane sienniki.

 

Podobnie było w Poroninie w roku 1959. Tam z kolei pamiętać trzeba jeszcze o zabawach nad Białym Dunajcem, o drewnianym koniu na kółkach, który wszędzie towarzyszył małemu Wojtkowi, o wycieczce do Morskiego Oka, o spacerach z pięknymi widokami na Tatry, o wspólnych posiadach nad rzeką. Fotografie utrwaliły obecność całej rodziny Zbigniewa, babci Anieli i Barbary Hausner. Do Stróży wracało się jeszcze w latach sześćdziesiątych.

 

Bardzo malownicza była Krynica zimą 1960 roku. Tutaj pod figurą Matki Bożej Wojtek z mamą modlił się (nie wiedząc za bardzo co to znaczy) o braciszka.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 883  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65883
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10