Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 047 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


ROK 1936. POGRZEB DASZYŃSKIEGO

poniedziałek, 13 sierpnia 2012 22:28

 

W 1919 roku Artur Hausner pojął za żonę Marię z Grekowiczów, która równocześnie rozpoczęła pracę w redakcji „Dziennika Ludowego”, a w 1928 wydała powieść „Zielone okiennice” gdzie w postaci Nordena zaprezentowała wyidealizowany portret męża. Maria Ewa Hausnerowa publikowała artykuły literackie w krakowskim IKC, lwowskim „Świecie Kobiecym” i warszawskiej „Polityce”. Była sekretarzem oddziału lwowskiego Związku Literatów Polskich, członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Związku Artystek Polskich oraz członkiem Syndykatu Dziennikarzy Lwowskich.

*

Artur Hausner był członkiem Rady Naczelnej PPS. W styczniu 1922 roku opowiedział się za swobodą narodowo-kulturalną Ukraińców i Białorusinów. Na posiedzeniach Rady Naczelnej przeciwstawiał się autonomii terytorialnej co było związane z dyskutowanymi sprawami samorządowymi w sejmie. 26 września 1922 r. uchwalono ustawę o samorządzie w województwie lwowskim, stanisławowskim i tarnopolskim. Nie weszła ona w życie. Napięta sytuacja i wrzenie wśród ludności ukraińskiej doprowadziło do pogotowia części wojska i policji.

*

Jako człowiek zaangażowany w historyczne wydarzenia przełomu XIX i XX stulecia wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego dla prowadzenia, ochrony i ewidencji materiałów do historii b.Galicji utworzonego w kwietniu 1937 roku. Członkami Komitetu zainicjowanego przez Pracownię Naukową Zakładu im.Ossolińskich byli także m.in. dr Stanisław hr.Badeni, prof.dr Franciszek Bujak, prof. Jan Gwalbert Pawlikowski, Bolesław Wysłouch, prof.dr Stanisław Głąbiński.

*

3 listopada 1936 r. A.Hausner przebywał w Krakowie uczestnicząc w pogrzebie Ignacego Daszyńskiego. Kondukt żałobny przeszedł z Domu Górników przy al. Krasińskiego na Cmentarz Rakowicki. Z trybuny obitej czerwienią ustawionej obok bocznego wejścia przemówili m.in. M.Niedziałkowski i A.Hausner, a potem nad mogiłą A.Ciołkosz. Żałobną uroczystość zakończyła orkiestra robotnicza grając „Czerwony sztandar”.

*

Po rozłamie w lwowskiej organizacji PPS w roku 1938 z partii wystąpiła żona Artura, Maria Hausnerowa. 20 marca 1939 r. zmarła i została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ROK 1929. WZDŁUŻ TORÓW KOLEJOWYCH

czwartek, 02 sierpnia 2012 15:24

 

Edmund Hausner, brat Artura, był urzędnikiem kolejowym. Jego żona Maria Zabilska pochodziła z Libiąża w powiecie chrzanowskim; ich dzieci Tadeusz, Zofia, Katarzyna, Marian, Stanisława, Edmund w latach 1898-1907 urodziły się w Libiążu, Chrzanowie i Krakowie. Edmund jako podlegający dyscyplinie niemal wojskowej pracownik kolei był przenoszony służbowo w różne miejsca. Przed wojną mieszkał we Lwowie. W tym może tkwić wyjaśnienie dla prawdopodobnego miejsca urodzenia matki Aliny Tomanek-Bergmann, Ireny. Zmarła w roku 1986 Irena ma w dokumentach wpisane jako miejsce urodzenia Śniatyń, ale Alina powtarza, ze to był Kraków. Edmund zmarł w roku 1929. Jego druga żona Olga wraz z najmłodszym, urodzonym w roku 1923, synem Antonim pozostała w Krakowie. Ojcem chrzestnym Antoniego był pochowany na cmentarzu podgórskim w Krakowie major Wojska Polskiego Alfred Hausner, praprawnuk Franciszka z Tarnawca-Dornbachu, który mieszkał gdzieś w rejonie Mostu Dębnickiego.

*

Czy  jest to potwierdzenie bliskich związków tych dwóch gałęzi rodziny Hausner? Czy Edmund zamieszkiwał wtedy w Krakowie? W książce adresowej z roku 1932 znajdziemy informację, że na ulicy Bosackiej 28 zamieszkiwał urzędnik kolejowy Marian (czyli syn Edmunda) i wdowa po urzędniku kolejowym Olga. W tej samej książce pod numerem 11 na ulicy Kołłątaja znajdziemy innego urzędnika kolejowego, Tadeusza. Grób Edmunda i Olgi znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 909  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65909
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10