Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 047 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


ROK 1958. PLAC NA STAWACH

wtorek, 09 sierpnia 2011 13:47

 

 Marian Kozub, brat Anieli Hausnerowej, w 1944 roku trafił do obozu w Pruszkowie. Zwolniony, wyniszczony wojną i głodem, zamieszkał u siostry w Bronowicach Małych. Uzupełniając skromny rodzinny budżet sprzedawał znaczki pocztowe z kolekcji Albina. Mieszkał w kuchni.  W 1957 roku ciężko chory leżał już w szpitalu Decjusza, gdzie zmarł dwa lata później. Spoczął przy rodzicach na salwatorskim cmentarzu. Po śmierci Mariana z całej rodziny Anieli Hausnerowej pozostał brat Edward. Mieszkał z żoną Zofią w parterowym mieszkaniu kamienicy przy ul. Prusa 2, niedaleko Placu Na Stawach. Małżeństwem byli od słonecznego dnia 22 sierpnia 1937 roku. Z Anielą i Edwardem Zofia znała się dużo wcześniej. Na fotografii z roku 1928 widać ich w czasie jakiegoś wspólnego spaceru. Drugi brat Władysław, związany przed wojną z komunistami a teraz ważna „szycha” w związkach zawodowych, w rodzinnej świadomości nie istniał. Zbyszek trafił do jego mieszkania na rogu al. Słowackiego i Grottgera jeden raz, kiedy w końcu lat sześćdziesiątych poszukiwał pracy.


Po przeciwnej stronie Placu Na Stawach, w nowym budynku przy ul. Komorowskiego, znalazła swoje pierwsze samodzielne mieszkanie rodzina Zbyszka Hausnera. To był tylko jeden pokój do którego wchodziło się przez kuchnię. Przez podwórko sąsiadowali z barakiem zajętym przez Cyganów.  Blisko mieszkali Kozubowie. Tutaj w 1960 roku urodził się Piotr.


Później Hausnerowie byli częstymi gośćmi na ul. Prusa. Pomagali w opiece nad niepełnosprawnym Edwardem, a potem samotnej już Zofii Kozub. Edward był w 1950 roku sekretarzem Prezydenta Miasta Krakowa, a potem długie lata pracował w Przedsiębiorstwie Zaopatrzenia Farmaceutycznego „Cefarm”. Ojciec Zofii, Paweł Matani, pracował jako technik-maszynista w Fabryce Zieleniewskiego w Sanoku. Obydwoje rodzice odeszli kiedy Zofia nie miała jeszcze czterech lat. Wychowywała się u wujostwa w Rzeszowie. To oni przenieśli się najpierw do Wieliczki a potem do Kalwarii. Zmarli w roku 1924. Zofia ukończyła Szkołę Pielęgniarską PCK w Poznaniu i jako pielęgniarka pracowała piętnaście lat m.in. w Ubezpieczalni Społecznej i Lecznicy Związkowej w Krakowie oraz szpitalu powiatowym w Boguminie, a w latach 1943-1946 w Kuchni Ludowej „Caritas” przy ul. Franciszkańskiej 4.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 915  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65915
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10