Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 047 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


1849. POŻAR BRODÓW

sobota, 20 lipca 2013 20:38

 

18 sierpnia 1849 roku Brody zostały dotknięte pożarem. Spłonął magistrat gdzie ocalały kasy, księgi hipoteczne, depozyt i registratura. Spłonęła również strażnica, kościół parafialny z plebanią, kilka synagog oraz ogółem 378 domów. Pomoc zorganizowano we Lwowie, w Rosji, a przede wszystkim w samych Brodach. Prezesem lokalnego komitetu „ku wsparciupogorzelców”został Karl Hausner (ojciec Ottona i Alfreda), kupiec, członek Sądu Handlowego i Wekslowego przy brodzkim magistracie. W składzie komitetu znaleźli się „najznakomitsi hurtownicy chrześcijańscy i starozakonni”:Natanson, Józef Schulz de Strasznicki radca kameralny w Złoczowie, Karol Weyde komisarz cyrkularny w Złoczowie, Wojakowski i dwóch asesorów. O tym co zobaczył w Brodach pisał wysłannik ze Lwowa, B.Gregorowicz:

 

Widok, który się naszym oczom przedstawił, nie jest do opisania, przechodzi bowiem najżywsze wyobrażenie i tylko naoczne przekonanie objąć może okropność zniszczenia, które pożar po sobie zostawił. Dosyć na tym, iż mało budynków pozostało, które restaurowane i pokryte być mogą, najwięcej bowiem domów do szczętu spłonęło i z fundamentów odbudowane być muszą, ponieważ ściany, a nawet sklepienia do piwnic gdzieniegdzie się zawaliły i tylko sterczące gołe kominy wskazują miejsca, gdzie przed kilkoma jeszcze dniami liczne familie zamieszkiwały. Prócz domów mieszkalnych spłonęło wiele sklepów, składów i magazynów, w których lubo handel w Brodach od r.1846 znacznie podupadł, majątki tak znaczniejszych kupców i hurtowników, jak i uboższych handlarzy przechowane były. Pomijając inne, przytoczyć można magazyn hurtownika Riegera, w którym wartość kos i wosku przeszło na 80 tysięcy złr.m.k. oceniają .

 *

Zasłużony dla Brodów Karol (Karl) Hausner jako przedstawiciel kupców chrześcijańskich zasiadał we władzach okręgu złoczowskiego „Merkantil- und Wechselgericht”, na pewno w latach 1833-1854. Był wśród pięciu przedstawicieli Galicji, Bukowiny i okręgu krakowskiego w austriackiej komisji na wystawę przemysłową do Londynu w roku 1851. „Zginął z morderczej ręki” w roku 1858. W podobnym czasie, w latach 1852-1854 również z grupy kupców chrześcijańskich w lwowskim „Merkantil- und Wechselgericht” – obok Samuela Augusta Penthera, Floriana Heinricha Singera, Josepha Brenera (1852) oraz Karla Leopolda Singera, Karla Wernera i Karla Ferdinada Mildego (1854) – występował Friedrich (Fryderyk) Hausner. Siedzącego na krześle Fryderyka, pana w średnim już wtedy wieku, można zobaczyć na XIX-wiecznym dagerotypie. Na jego odwrocie dopisano atramentem „Alt Brody”.

*

Po pożarze w roku 1867 nastąpił upadek Brodów związany m.in. z konkurencją angielskich wyrobów żelaznych oraz australijską wełną. Działalność firmy Hausner & Violland skoncentrowała się głównie we Lwowie. Rodzinnym domem handlowym kierował Alfred Hausner, brat Ottona. Był on wiceprezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Brodach – „Handels- und Gewerbekammer in Brody”. Izba powstała 25 września 1850 roku i obejmowała swoim działaniem Brody, Brzeżany, Bóbrkę, Borszczów, Czortków, Husiatyn, Kamionkę Strumiłłową, Podhajce, Przemyślany, Rohatyn, Skałat, Tarnopol, Trembowlę, Zaleszczyki, Zbaraż i Złoczów. W roku 1869 na tym terenie działało 1.259 kupców i 17.366 rzemieślników, z tego uprawnienia wyborcze odpowiednio posiadało 891 i 1972. Prezesem był brodzki bankier Kallir Mayer. W 1870 roku Alfred Hausner został wiceprezesem Izby. Wcześniej niż Izbę, 3 lipca 1845 roku, założono Galicyjskie Towarzystwo Gospodarskie z siedzibą we Lwowie. Alfred był jego członkiem jako delegat z Brodów. Celem działania Towarzystwa było „podniesienie krajowego gospodarstwa wiejskiego, ogrodnictwa, jedwabnictwa, leśnictwa itp.”


 

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

28 WRZEŚNIA - III ZJAZD RODZINY HAUSNER

sobota, 13 lipca 2013 16:06

 

Po pierwszym Zjeździe Rodziny Hausner, 1 października 2011 roku, i drugim, 29 września 2012 roku, w Krakowie oraz 1 "Hausner-Trop" 11-12 maja 2013 roku w Leżajsku i Tarnawcu

 

zapraszam

 

na III ZJAZD RODZINY HAUSNER w Krakowie 28 września 2013 roku.

 

Zachęcam do przygotowania - podobnie jak w ubiegłym roku - prezentacji najbardziej interesujących, najciekawszych wydarzeń bądź osób tworzących historię naszej rodziny. Może to być zwyczajna gawęda, ale także prezentacja fotograficzna lub filmowa.

 

Planowana jest zabawa fotograficzna, do której przeprowadzenia potrzebne są fotografie uczestników Zjazdu - współczesne i z dzieciństwa (prośba o ich przesłanie).

 

Odbędziemy również spacer po nekropolii rodzinnej czyli po Cmentarzu Podgórskim gdzie rozsianych jest kilkanaście grobów naszych przodków.

 

Zgłoszenia uczestnictwa w Zjeździe do 31 sierpnia na adres: hausnerw@interia.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 916  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65916
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10