Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 046 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


ROK 1857. SOŁECTWO DZIEWIĘCIERZ

niedziela, 30 czerwca 2013 12:50

Pierwotna nazwa osady brzmiała „Dziewięcioro”. W latach 1565-1566 została lokowana na surowym korzeniu przez Andrzeja Myszkowskiego, wojewodę krakowskiego, kasztelana lubelskiego, ówczesnego starostę lubaczowskiego. W 1630 r., osada liczyła 56 domów. Do 1778 r. była to wieś królewska w obrębie starostwa lubaczowskiego, następnie w składzie dóbr kameralnych. W 1818 r. została sprzedana Franciszkowi Schrottowi. Wkrótce przeszła na własność Michała Świątkiewicza, a później na jego spadkobierców. W drugiej połowie XIX w. należała do Fryderyka Hausnera i Pauliny Bauman. Na przełomie XIX i XX w. dłużej pozostawała w posiadaniu Wiktora i Franciszki Jordanów, następnie została przejęta przez właścicieli żydowskich. Na początku XX w. majątek rozparcelowano.

 

Z początkiem XVII w. osadę dotknęły zaburzenia społeczne o podłożu ekonomicznym. W XVIII - XX w. odnotowano znaczny rozwój rzemiosła garncarskiego obok centrum potylickiego oraz kamieniarskiego na obrzeżach ośrodka bruśnieńskiego. W XVII w. czynna niewielka huta żelaza. Od tego czasu funkcjonowały: młyn i karczmy. Wśród ludności przeważali Ukraińcy, następnie kolejno: Polacy, Niemcy i Żydzi.W centrum wsi rozgałęział się główny szlak prowadzący z Lubaczowa przez Horyniec na wschód do Potylicza, Rawy Ruskiej i Bełza oraz na północ do Werchraty, który łączył się z lokalną droga, wiodącą na północny-zachód, z Potylicza do Starego Brusna. Osada złożona pierwotnie z kilku rozrzuconych części i bezkształtnych przysiółków, z których ważniejsze to Dolina (Dunajecka, Popowa), Kiernica, Moczary, Sołotwina, Srome Łozy. Około 1785 r. między Dziewięcierzem a Potyliczem powstała kolonia józefińska. W 1938 r. wieś liczyła 2.750 mieszkańców - w tym 2.210 greko-katolików. W 1945 r. została przecięta granicą - m. in. Esingen znalazł się po stronie ukraińskiej. Obecnie niewielka przygraniczna miejscowość z rozproszoną zabudową, posiadająca 26 gospodarstw i 355 mieszkańców, zajmuje obszar o powierzchni 14,76 km.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ODESZŁA IRENA HAUSNER

wtorek, 18 czerwca 2013 22:55

 

W piątek, 14 czerwca 2013 roku, na Cmentarzu Podgórskim pożegnaliśmy Irenę Hausner z d. Zelenay. Urodzona w 1927 roku była najstarszą uczestniczką dwóch rodzinnych Zjazdów w roku 2011 i 2012. Zasnęła snem wiecznym 10 czerwca.

 

Życie miała niezwyczajne, a w nekrologu zamieszczonym w "Dzienniku Polskim" dzieci - Jerzy Hausner, Zbigniew Hausner i Janina Filek z d. Hausner - napisały o Niej "Nasza dzielna, odpowiedzialna i pogodna Mama".

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ROK 1840. DOM BANKIERSKI HAUSNER&VIOLLAND

wtorek, 18 czerwca 2013 22:44

 

Po śmierci Johanna Hausnera w roku 1822 interesy prowadził starszy z synów Karl Hausner, natomiast we Lwowie młodsi – Fryderyk i Vincenz. W roku 1840 w Brodach kupcy chrześcijańscy stanowili zaledwie 2% wszystkich kupców lecz do nich należało 37% kapitału. Firma Hausner & Violland dysponowała 150.000 florenów, a następna firma Franciszka Wolfa 50.000 florenów. Na taką pozycję firmy wpływały duże obroty towarowe, pośrednictwo między Rosją, Turcją, ziemiami polskimi, a krajami austriackimi i niemieckimi. W roku 1842 starosta złoczowski Piotr Andrzejowski na tym tle oceniał, że dla Brodów wielkie pożytki przyniósł napływ ludności, 20.000 mieszkańców zatrudnionych w handlu, dobrobyt wynikający z nagromadzonych kapitałów oraz rozwój towarzystw dobroczynnych. W Brodach urzędował konsul rosyjski. Rozwojowi handlu nie przeszkodziły  pożary w latach 1801, 1835 i 1850.

 

Karl Hausner należał do grupy bogatych kupców. Obok Vincenza Edler v. Violland wymieniony jest na „Liste der seit der Wahl 1816 in Brody bestehenden Ausschussmänner”. Kupował posiadłości wiejskie. W latach 30-tych wszedł w posiadanie wsi Łahodów, malowniczo położonej w kotlinie między wzgórzami, 7 kilometrów na północny-zachód od Przemyślan. Wieś należała do XVII wieku do ruskiej rodziny Łahodowskich, w XVIII wieku do Tarnowskich.  Karl, a potem jego synowie Alfred i Otton doprowadzili majątek do kwitnącego stanu. Niestety w rękach zięcia Ottona Hausnera, Fryderyka Potena bardzo szybko podupadł i pod koniec XIX wieku został zlicytowany na rzecz lwowskiego notariusza Aleksandra Zaleskiego. „Gazeta Narodowa” z dn. 20.02.1887 w notatce po śmierci Fryderyka Hausnera pisze, że „dom lwowski (…) od kilku dziesiątków lat nie istniał. Licytacja dotyczyła części brodzkiej.

 

O solidności firmy Hausner & Violland świadczył fakt pośredniczenia od roku 1831 w korespondencji Juliusza Słowackiego z Paryża, Florencji, Otranto, Bejrutu do matki w Krzemieńcu, a także w rodzinnej korespondencji  do poety i jego przyjaciół. Tego rodzaju usługi musiały być świadczone niemalże od pierwszych lat istnienia firmy. Datowany 18 października 1804 roku list z Odessy był przewożony przez Hausnera&Viollanda z Brodów do Taragony w Hiszpanii. W 2002 roku na internetowej stronie „Philatelic Bibliopole” z Louisville w stanie Kentucky (USA) wystawiono na sprzedaż w cenie 60 funtów szterlingów ostemplowaną w Brodach przesyłkę z Moskwy do Nicei z roku 1827. Ze stempla wynika, że rolę agenta pocztowego spełniała firma Hausner&Violland.

 

Wybuch powstania styczniowego zmusił rząd austriacki do wydania w roku 1863 zakazu wywozu kos, które były podstawowym uzbrojeniem wielu powstańczych partii. Interwencja austriackich wytwórców wymusiła porozumienie zawarte z konsulem rosyjskim w Brodach. Dwie firmy - Hausner & Violland i Antoni Wolf - uznano za uprawnione do wywozu kos. Mimo późniejszych zawirowań związanych z zakazami ze strony rządu rosyjskiego był to dla tych dwóch firm działających w brodzkiej wolnej strefie w bezpośredniej bliskości granicy wyśmienity interes. „Hausner & Violland Brodyer Grosshandlungs-Commandite” w latach 1857-1859 występowała jako właściciel wsi Dziewięcierz, niedaleko Lubaczowa, i Sokala. W „Szematyzmie” przy tej informacji pojawia się również Friedrich (Fryderyk) Hausner.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 895  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65895
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10