Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 046 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


ROK 1919. "POWINNIŚMY DĄŻYĆ DO ZGODY MIĘDZY UKRAIŃCAMI A POLAKAMI"

niedziela, 24 czerwca 2012 9:26

 

Po kryzysie przysięgowym w roku 1917 Artur ukrywał się przez pewien czas w Warszawie. Aresztowany przez władze niemieckie odesłany został następnie do Galicji celem wcielenia do armii austriackiej. Uchylił się od służby wojskowej pod pretekstem choroby. Po zawarciu pokoju brzeskiego przybył do Lwowa gdzie brał udział w organizowaniu manifestacji protestacyjnych. Ostro zaatakował Niemców na łamach wydawanego przez siebie tygodnika „Głos Robotniczy”.

*

W listopadzie 1918 roku A.Hausner włączył się do organizacji cywilnych władz we Lwowie i w Tymczasowym Komitecie Rządzącym objął resort kolei i dróg.

*

Podczas walk o Lwów współtworzył Komitet Bezpieczeństwa i Dobra Publicznego oraz uczestniczył w rokowaniach z Ukraińcami. Prowadzono je ze względu na ludność cywilną, dla której zbrojne działania były dotkliwe. Pierwsza tura rozmów została zerwana 13 listopada; strona ukraińska żądała rozbrojenia polskich oddziałów i uznania suwerenności Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej. Druga tura przyniosła 18 listopada zawieszenie broni. W tym czasie dotarły do Lwowa wieści z Ukrainy Wschodniej - Dyrektoriat z Semenem Petlurą ogłosił obalenie atamana Skoropadskiego.

*

Delegacja polska m.in. z Tadeuszem Cieńskim, Leonardem Stahlem i Arturem Hausnerem stanęła wobec twardego stanowiska Ukraińców w sprawie suwerenności państwa ukraińskiego. 21 listopada skończył się rozejm. Rozpoczęła się polska ofensywa, która - poza zdobyciem Dworca Łyczakowskiego - nie przyniosła sukcesów. Mimo to Ukraińcy postanowili opuścić Lwów.

*

Walki w Małopolsce trwały jeszcze przez następne miesiące, przy czym w lutym 1919 roku ponownie poważnie zagrożony był Lwów. Sprawa była przedmiotem działania misji brytyjskiej, a także została poruszona podczas obrad konferencji wersalskiej. 20 lutego w Sejmie odbyła się debata na temat polskiej polityki wobec wschodniej Galicji. Konieczność utrzymania Lwowa w granicach Polski uznawali przedstawiciele niemalże wszystkich sił politycznych. Rozbieżności istniały w sprawie całego obszaru. Artur Hausner zwrócił uwagę, że problemu polsko-ukraińskiego nie można rozwiązać przy pomocy miecza , że

 

za cenę, nie powiem za każdą, ale za cenę, którą musimy dokładnie rozważyć (...) powinniśmy dążyć do zgody między Ukraińcami a Polakami (...) Wszyscy, którzy tu radzimy nad ta sprawą i myślimy o granicach wschodnich, musimy mieć na uwadze, jaką rolę odegrałaby Rosja w dawnych granicach. Rosja oparta o Morze Czarne, obejmująca 30 milionów Ukraińców. Byłaby ona straszną potęgą, która by zawsze zagrażała Polsce. Koncepcja wolnej Ukrainy jest dla nas jedyną.

 

Ówczesny sejm zdominowany był przez prawicę nie doceniającą zagrożenia rosyjskiego. 28 lutego francuski generał Joseph de Barthelemy przedstawił Ukraińcom projekt rozejmu dający im szansę utrzymania wolnego państwa. Politycy ukraińscy odrzucili tę propozycję. I kiedy na początku marca pułk Strzelców Siczowych przerwał linię kolejową łączącą Lwów z Przemyślem w Paryżu Polacy finalizowali rozmowy o przerzuceniu z Francji „Błękitnej Armii” gen.Józefa Hallera. Sukcesem zakończyła się druga odsiecz Lwowa, a Ukraińcy musieli bronić Kijowa przed Armią Czerwoną. W takiej sytuacji doszło do ostatnich rozmów, w których uczestniczył amerykański generał Francis Joseph Kernan, a ze strony polskiej Aleksander Skarbek, Artur Hausner i trzech oficerów. Ukraińcy odrzucili propozycję zawarcia rozejmu na warunkach określonych przez gen.Barthelemy’ego.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

II ZJAZD RODZINY HAUSNER

sobota, 09 czerwca 2012 17:27

Kraków, 4 czerwca 2012 r.

 

Szanowni Państwo! Bliscy i dalecy Kuzyni!

 

W dniu 1 października 2011 roku w Krakowie udało się z częścią z Was spotkać na I ZJEŹDZIE RODZINY HAUSNER. Wiosną tamtego roku minęło 225 lat od chwili gdy Franciszek, Antoni i Henryk Hausnerowie przybyli w ramach akcji kolonizacyjnej cesarza Józefa II z południowych Niemiec na ziemie polskie. Osiedlili się w budowanej właśnie kolonii Dornbach (dzisiejszy Tarnawiec), koło Kuryłówki i niedaleko Leżajska.

Przy słonecznej pogodzie, w zielonym otoczeniu krakowskiego Parku im. Dr. H.Jordana było nas 36 osób z trzech głównych linii Hausnerów:

- potomków Franciszka Hausnera przybyłego na początku XX wieku do Podgórza z Dornbach

- potomków Jana Jakuba Hausnera z pierwszego pokolenia urodzonego już w Podgórzu oraz jego stryja Henryka Hausnera z Fehlbach (Potoku Jaworowskiego) – obu od Jana Hausnera z Dornbach

- potomków Karola Józefa Hausnera z Dornbach, ze Lwowa i Śląska

 

W kolejnych pokoleniach rodzina dzieliła się na liczne gałęzie i rozproszyła po różnych zakątkach. Jej dzieje mają wiele zagadek. Opowiadanie tych dziejów to niezwykła, chwilami detektywistyczna przygoda. Bez pamięci nas wszystkich na wiele pytań nie będzie odpowiedzi.

 

Pierwszy Zjazd był miłym, pełnym życzliwości spotkaniem. Opowiedzieliśmy nieco o sobie. Była chwila czasu na rozmowy, na obejrzenie pamiątek. Pozostał niedosyt i pojawiło się oczekiwanie odbycia spotkania następnego.

 

W związku z tym zapraszam na

 

II ZJAZD RODZINY HAUSNER

 

Spotkanie odbędzie się w Krakowie, w salach Uniwersytetu Ekonomicznego, w sobotę 29 września 2012 roku, a jego rozpoczęcie planowane jest na godzinę 11.00.

 

Program Zjazdu będzie budowany wokół prezentacji najbardziej interesujących, najciekawszych wydarzeń bądź osób tworzących historię naszej rodziny. Mogą to być wystąpienia w formie pogadanki, ale będą też techniczne możliwości przedstawienia prezentacji fotograficznej lub filmowej.

 

Proszę członków poszczególnych gałęzi czy gniazd rodzinnych o przygotowanie takich wystąpień i przesłanie informacji o ich temacie i formie wraz z potwierdzeniem uczestnictwa w Zjeździe.

Proszę o potwierdzenie uczestnictwa pocztą elektroniczną na hausnerw@interia.pl

do 15 sierpnia 2012 r.

podając kontakt do korespondencji i liczbę osób, które planują przybyć. Na początku września zostaną przesłane niezbędne informacje organizacyjne.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

(-) Wojciech Hausner

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 898  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65898
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10