Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 047 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


ROK 1917. MARIA EWA Z GREKOWICZÓW HAUSNER - MALARKA I PISARKA

niedziela, 13 maja 2012 19:09

 

W tym czasie Maria Ewa Grekowicz, późniejsza żona Artura Hausnera, miała 26 lat. Urodziła się 8 grudnia 1889 roku w Buczaczu. Jej ojcem był Józef Adam Grekowicz – pułkownik w powstaniu styczniowym i inżynier wydziału powiatowego w Buczaczu – a matką Kamila z Wasylewskich. Maria Ewa w roku 1909 ukończyła Seminarium Nauczycielskie Z. Strzałkowskiej we Lwowie, a po dwóch latach praktyki nauczycielskiej zdała egzamin kwalifikacyjny. Od dzieciństwa wykazywała zdolności literackie i malarskie. To zapewne sprawiło, że nie została nauczycielką a od roku 1912 podjęła pracę dziennikarską w lwowskim „Dzienniku Polskim”. Równocześnie uczęszczała na kursy malarstwa do Szkoły Przemysłowej, a potem do Wolnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Jej zdolności zostały zauważone skoro w latach 20-tych i 30-tych swoje pejzaże marynistyczne wystawiała w lwowskim Towarzystwie Sztuk Pięknych. Pracując w latach 1916-1919 w „Gazecie Porannej i Wieczornej” pisała felietony, kronikę, sprawozdania z życia miasta, publikowała przekłady z prasy niemieckiej. W tych latach poznała Artura Hausnera.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ROK 1915. AMERYKAŃSKA MISJA

niedziela, 06 maja 2012 14:52

 

8 listopada 1914 roku delegacja NKN złożona z prof.Mariana Raciborskiego. dr.Feliksa Młynarskiego i inż.Artura Hausnera wyjechała z Krakowa do USA celem przedstawienia zamieszkującym tam Polakom sytuacji w kraju. W Zurychu zachorował Raciborski, który powrócił do Krakowa. Natomiast Młynarski przez Holandię 2 grudnia, a Hausner przez Genuę 12 grudnia udali się do USA.

*

Sytuacja na terenie amerykańskim była trudna. Powstały w 1912 roku Komitet Obrony Narodowej był rozbity i atakowany przez przeciwnych Legionom zwolenników Narodowej Demokracji. W pierwszych miesiącach A.Hausner odbył szereg konferencji m.in. z biskupami Rhodem i Kozłowskim, zarządem „Sokoła” i Związku Narodowego Polskiego, Organizacją Polek proponując wspólne działanie dla całej polskiej emigracji. Ośmiomiesięczny pobyt zaowocował ponadto kilkudziesięcioma wiecami w 40 miejscowościach (m.in. Milwaukee, Chicago, Detroit), na które - jak sam Hausner twierdził - nie przychodził

 

aby słuchaczy poić pięknymi frazesami, ani aby krytykować różne domorosłe, czy importowane orientacje. Ale celem jego było na podstawie faktów wysnuć wnioski co do dzisiejszych obowiązków Polaka wobec Polski. Z jego słów biła prawda serdeczna i zapalna.

Był to - według L.Jeziorańskiego -

doświadczony działacz socjalistyczny, szczera, otwarta natura, doskonały mówca ludowy, odzwierciedlał i propagował raczej ideę pierwszej brygday legionowej.

*

Napisane w czasie wypełniania misji NKN 4 broszury rozeszły się w 80 tysiącach egzemplarzy. Rzucona myśl zorganizowania na czas wojny stałej szkoły wojskowej dla młodzieży polskiej została zrealizowana w październiku 1915 roku. Rezolucje popierające stanowisko NKN przyjęły zjazdy Komitetów Obrony Narodowej w Cleveland (styczeń 1915) i Buffalo (lipiec 1915), a 4 lipca skierowano memoriał do prezydenta W.Wilsona.

*

Po powrocie z USA opisał polską emigrację w Ameryce i swoją działalność w wydanej w Krakowie książeczce, natomiast sam wstąpił do Legionów Polskich do kompanii saperów. Kontynuował działalność polityczną i odegrał pewną rolę jako zwolennik przystąpienia posłów socjalistycznych do Koła Polskiego w wiedeńskim parlamencie w roku 1916.

*

Podróżował do różnych miejscowości gdzie Polacy organizowali się do działań na rzecz niepodległości. W styczniu 1916 roku Powiatowy Komitet Narodowy w budynku rady powiatowej w Tarnobrzegu zorganizował zebranie, na którym A.Hausner mówił o „sprawie polskiej w chwili obecnej”. Przedstawił wtedy zarys koncepcji związku państw centralnych, który powstanie po wojnie. Będą w nim zniesione granice celne i przyznane szerokie swobody narodowe. Dla Polaków korzystny byłby taki rozwój wydarzeń, w którym Królestwo Polskie opowie się po stronie państw centralnych.

 Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 887  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65887
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10