Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 047 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


OTTON HAUSNER - LIBERALNY DEMOKRATA

sobota, 15 marca 2014 12:31

W roku 1870 Otton Hausner rozpoczął karierę polityczną. Z grupy większej własności wybrano go do Rady Powiatowej we Lwowie. Wkrótce został także delegatem Galicyjskiego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, członkiem Rady Zawiadowczej kolei Karola Ludwika i członkiem Komitetu Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarczego. W Towarzystwie stykał się z takimi ludźmi jak Agenor hr. Gołuchowski, Seweryn Smarzewski, Jakub Wiktor, Edward hr. Dzieduszycki, Walerian Podlewski. Tutaj poznał Kazimierza Chłędowskiego. Drogę torowały mu cechy osobiste - wszechstronność zainteresowań, energia, błyskotliwość, erudycja - dbałość o autoreklamę, zalety towarzyskie oraz związki z ziemiańskimi domami Mierów i Borkowskich. Chłędowski pisał o nim, że

 

był człowiekiem wielce światowym, nadzwyczaj miłym w towarzystwie, dowcipnym jak rzadko kto, a nadto ożeniony z Kownacką i spokrewniony wskutek tego z Borkowskimi, więc należał do towarzystwa Mierów, Borkowskich, tego świata lwowskiego, któremu mniej chodziło o sprawy krajowe i o patriotyzm, jak o zabawę i użycie.

 

W  roku 1873, według nowej ordynacji wyborczej, w systemie kurialnym odbyły się wybory do Izby Poselskiej. 49 posłów w Kole Polskim podzieliło się na trzy ugrupowania: „podolaków”, „konserwatystów” i ugrupowanie liberalno-demokratyczne. W tym ostatnim znaleźli się m.in. F.Smolka, Ludwik Skrzyński, Ludwik Wolski i -  od 8 lutego 1878 w wyniku przejęcia mandatu w okręgu 9 Sambor-Staremiasto-Turka-Drohobycz-Rudki - Otton Hausner.

Wcześniej znalazł się w sejmie krajowym jako delegat Izby Przemysłowo-Handlowej w Brodach. Był tam członkiem wielu komisji, zwłaszcza zajmujących się zagadnieniami gospodarczymi. W latach 1874-1878 był zastępcą członka Wydziału Krajowego.

Poczuwając się do reprezentowania interesów burżuazji miejskiej zabiegał o powiększenie ilości miejskich posłów i zmianę ordynacji wyborczej dla izb handlowych.

 

Matecznikiem Polaków w Wiedniu był hotel „Erzherzog Karl” przy Kärthnerstrasse.

 

Długa, sklepiona, ciemna sala, a w niej w głębi stół podłużny, przy którym przynajmniej od lat dwudziestu Polacy siadywali. Sala przerobiona z dawnej stajni na konie, nawet w dzień gazem oświetlona, tak tam było ciemno (...) Stamtąd wyszli Potocki, Zaleski, Löbl, Piętak na ministrów, Leon Piniński na namiestnika we Lwowie (...) Przy podłużnym stole w sali jadalnej siadywał nieraz do późnej nocy Henryk Sienkiewicz.

 

Obok sali jadalnej na piętrze dwa pokoje były wynajmowane na pewien rodzaj „klubu poselskiego”, w którym grano w tarota, plotkowano i dyskutowano.


 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 906  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65906
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10