Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 047 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


ROK 1901. "Z PIŁSUDSKIM MOŻNA TYLKO PRZEGRAĆ"

sobota, 31 marca 2012 15:33

 

Artur Hausner poznał Józefa Piłsudskiego we Lwowie w roku 1901, po jego ucieczce z więzienia w Petersburgu. Wiele lat później wspominał uczucie zawodu: „Widziałem człowieka cichego, spokojnego, a nawet flegmatycznego, co stanowiło dla mnie niezrozumiały kontrast”. Dopiero po wielu rozmowach Artur docenił prostotę w ujmowaniu skomplikowanych zjawisk i niezwykle silną wolę. Piłsudski przeniósł się do Krakowa i ich spotkania były rzadsze.

 

Organizacji partyjnej [PPS], na której czele stałem zależało na wychowaniu jak największej ilości ludzi, na wychowaniu organizatorów, mówców, którzyby swoją działalnością opanować mogli narastające ciągłe organizacje. Do tej pracy tak ważnej zabrałem się z całą pasją, tworzyłem szkoły, które otoczyłem najczulszą opieką i troską, obiecując sobie po nich cuda. Mijał jednak rok, jeden, drugi, a nawet trzeci, a skutków żadnych. Młodzi robotnicy, zapowiadający najświetniejsze nadzieje, przepadali, jak kamień w wodę.

 *

Dopiero w 1912 roku Artur zobaczył w sposób przewrotny efekty swojej pracy. Masowo rozwijał się „Strzelec”, dzieło Piłsudskiego. I tam zobaczył wychowywanych przez siebie młodych robotników. Zrozumiał, że oni przepadali... u Piłsudskiego. „Wtedy dopiero zrozumiałem, że z Piłsudskim można tylko – przegrać”.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ROK 1892. TOWARZYSZ ARTUR

niedziela, 25 marca 2012 20:12

 

Urodzony 11 listopada 1869 roku w Kończycach Artur Walenty Hausner był najstarszym dzieckiem Karola i Franciszki z Bochenków. Artur uczył się w gimnazjum w Rzeszowie, ale ukończył gimnazjum w Krakowie gdzie zaangażował się w kierownictwo tajnej organizacji samokształceniowej. W trakcie studiów na Politechnice Lwowskiej zetknął się ze środowiskiem działaczy socjalistycznych, a szczególny wpływ wywarł na niego Ignacy Daszyński. W obawie przed aresztowaniem swoje studia na inżynierii lądowej ukończył w Zurychu. Pozwoliło mu to otworzyć we Lwowie biuro inżynierskie i podjąć pracę w Wydziale Krajowym. Jego aktywność zawodowa w tym czasie związana była z akcją uprzemysłowienia Galicji - wydał broszurę Odrodzenie Galicji a drogi wodne [Kraków,1911]. Zapoznał się prawdopodobnie przy tej okazji z sytuacją robotników zagłębia naftowego. Tam organizował strajki, a związki z Polską Partią Socjal-Demokratyczną (PPSD) i ruchem zawodowym uczyniły z niego - obok Hudeca i Diamanda - przywódcę socjalistycznego na terenie Lwowa i Galicji Wschodniej. Już w 1892 roku, mając lat 23,  był członkiem władz PPSD. W roku 1905 wyjechał potajemnie do Warszawy uczestnicząc w rozgrywających się tam wydarzeniach i agitując robotników. Mimo swojego zaangażowania bez powodzenia kandydował w wyborach do wiedeńskiej Rady Państwa w roku 1907 i 1911. W roku 1913 został reprezentantem PPSD w Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ROK 1890. MIEDZY LWOWEM A KRAKOWEM

sobota, 17 marca 2012 17:11

 

Artura Walentego działalność polityczna rzuciła do Lwowa, natomiast jego rodzeństwo w większości znalazło dla siebie miejsce w Krakowie i na Śląsku. Żoną Franciszka, marynarza - który według Antoniego Hausnera wyjechał i zmarł w Stanach Zjednoczonych – była prawdopodobnie siostra Marii Grekowicz, Michalina. Urodzona w 1891 roku Michalina z Grekowiczów Hausnerowa  25 lutego 1967 roku obchodziła w krakowskim Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” 50-lecie swojej pracy dziennikarskiej. Kilka miesięcy później zmarła. Pochowana została na podgórskim cmentarzu. Jesienią 1995 roku miałem możliwość oglądania zniszczonego nagrobka. Zofia Branowacka, córka Amalii (Emilii), została żoną grafa Vandalina Mniszcha.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ROK 1875. PRZY BUDOWIE DRÓG KRAJOWYCH

poniedziałek, 05 marca 2012 20:58

 

Karol Józef Hausner w 1861 roku, mając 23 lata, ożenił się z córką Marcina Bochenka i Elżbiety z d. Mogeheimer  Franciszka z Kamienia. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia 1862 roku młodzi Hausnerowie mieszkali w Dornbach. Tutaj w listopadzie urodziła się Emilia (Amalia). Syn Artur Walenty w roku 1869 przyszedł na świat już w Kończycach. 

*

W 1901 roku inżynier Artur Hausner wystąpił do urzędu parafialnego w Tarnawcu o wydanie świadectwa ślubu Karola Józefa Hausnera. Karol w 1861 roku wziął ślub z Franciszką Bochenek z Kamienia. Zapewne wkrótce po tym, nie mając możliwości gospodarowania w Dornbachu, został dzierżawcą w Kończycach. To zajęcie nie dawało poczucia stabilności dla licznej rodziny. W 1875 zaczął pracować przy budowie dróg krajowych w rejonie Niska i Łańcuta.

*

O pracy Karola można przeczytać w „Sprawozdaniu stenograficznym z Rozprawy petycyjnej” Sejmu galicyjskiego z listopada 1890 roku:

 

Petent Karol Hausner pracował od r. 1875 zatem lat 15 przy budowach dróg krajowych, odznaczając się w ciągu tego czasu pilnością, pracowitością i uzdolnieniem, o czem świadczy chlubne dla petenta polecenie komitetu budowy drogi krajowej Nisko-Nadbrzezie, tudzież świadectwo prezesa Rady Powiatowej w Łańcucie i inżynierów krajowych. Na tej podstawie zamianował petenta Wydział Krajowy dekretem z dnia 24. stycznia 1890 prowizorycznym konduktorem drogi krajowej Lwów-Stojanów z zastrzeżeniem, że stabilizacja na tej posadzie nastąpić może po jednorocznej służbie i uzyskaniu od Wysokiego Sejmu veniam aetatis. Wydział powiatowy w Kamionce Strumiłłowej w relacji swej z dnia 3. października br. Zaznacza, że petent poruczone sobie obowiązki konduktora wypełnia sumiennie i gorliwie. Z uwagi, że petent w czasie rozpoczęcia służby przy budowie dróg krajowych miał lat 37, zatem nie przekroczył wieku normalnego i z uwagi, że jest użytecznym pracownikiem technicznym, co Wydział Krajowy uznaje i prośbę petenta o zwolnienie z przekroczenia wieku normalnego popiera – Komisya petycyjna wnosi: Wysoki Sejm raczy – uchwalić: Karolowi Hausnerowi, prowizorycznemu konduktorowi drogi krajowej lwowsko-stojanowskiej udziela się veniam aetatis.

 

Karol Hausner w tym czasie osiadł zapewne we Lwowie.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 899  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65899
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10