Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 047 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


DOROTA Z HAUSNERÓW JAROSZOWA (1855-1929)

niedziela, 14 lutego 2016 13:34

 

Hipoteza dotycząca osiedlenia Hausnerów w Dornbach w pierwszym pokoleniu osadników podaje Henryka urodzonego około roku 1760. To on prawdopodobnie zajął gospodarstwo w pobliżu szkoły, pod numerem 3. Ożenił się w roku 1801 z Katarzyną nieznanego nazwiska i w latach 1802-1818 urodziło się mu się 6 dzieci; syn Henryk w roku 1814.

Ten miał zaledwie szesnaście lat kiedy ożenił się ze swoją rówieśniczką Katarzyną Bilger. W ciągu 28 lat młodym małżonkom urodziło się piętnaścioro dzieci, z czego ośmioro na pewno zmarło we wczesnych latach życia. Życie Henryka i Katarzyny musiało toczyć się wokół spraw rodziny i w trosce o przetrwanie. Z tej licznej gromadki zwraca uwagę Jan (urodzony w roku 1839), Henryk (z roku 1847) i Dorota (urodzona w roku 1855).

Tajemniczą postacią z tej trójki jest Henryk. Wiadomo jedynie, że ożenił sie w roku 1879. W rodzinnej tradycji co pewien czas powraca informacja, że od Hausnerów z Dornbach pochodzi znakomity prawnik i wybitny specjalista prawa administracyjnego z okresu II Rzeczypospolitej Roman Hausner; żeby tak było Henryk musiał przed rokiem 1883 zamieszkać we Lwowie. Rodzice Romana to Henryk i Kamila Flunt.

*

Roman Jarosz.jpg

Roman Jarosz

 

W 1915 roku Roman Jarosz, kuzyn Adama Hausnera, przesłał do niego na adres "Ożanna, poczta Kuryłówka" kartkę ze swoją fotografią pisząc:

Kochany Bracie cieszę się, że jesteście razem z moją Matką; kochajcie się razem i żyjcie z Bogiem. Wesołego Opłatka Wam życzę i to daj Wam Boże co sami sobie życzycie; kochający Was brat Roman.

Z tego krótkiego tekstu wynika, że Adam mieszkał wtedy w Ożannie (zapewne u córki Anny Hornung), że razem z nim przebywała ciotka Dorota z Hausnerów Jaroszowa, a jej syn Roman przebywał w USA i mieszkał w Hartford, w stanie Connecticut. Zatrzymała go na dłużej Wielka Wojna.

 

back.jpg

*

Dorota Hausner, siostra Jana i ciotka Adama, w 1878 roku wyszła za mąż za urzędnika skarbowego z Rzeszowa, starszego od niej o 21 lat Jacentego Jarosza. W kolejnych latach urodziło im się troje dzieci: Franciszek, późniejszy nadstrażnik skarbowy w Zaleszczykach (1879-1951), Zofia Kamila, znana artystka operowa we Lwowie i Warszawie (1883-1976) i Roman Władysław, współorganizator straży pożarnej w Rembertowie (1891-1963). Jak można sądzić z miejsc ich urodzin zamieszkiwali na pewno w Mogielnicy i Rzeszowie. Po śmierci Jacentego Dorota  ukończyła 5-letnie studia położnicze i została akuszerką. W latach 1921-1926 przebywała u syna Romana w Stanach Zjednoczonych. Zamieszkała w Rembertowie u córki Zofii Kamili.

 

1a Kamilla i Franciszek 27.12.1906 Lwow p.jpg

Zofia Kamila i Franciszek Jarosz. Lwów, 1906

*

Dziesięć lat miała Dorota kiedy zmarła jej matka. Bawiła się z Serwacym Kahlem (ur. 1847), z bratankiem Adamem (ur.1860). Związki rodzinne z Kahlami trwały zresztą od dwóch pokoleń. Żoną Antona Kahla, ojca Serwacego, była Elżbieta Bilger. Matka Doroty, Katarzyna Hausner, była kuzynką Elżbiety. Ojcowie Elżbiety i Katarzyny to rodzeni bracia Jan i... Jan Bilger. Rodzina Bilger mieszkała w Dornbach nr 41. Kahlowie jako komornicy mieszkali u Hausnerów w Dornbach nr 3. Wszyscy byli przyjaciółmi. Serwacy Kahl odwiedzał Dorotę w Rembertowie .

 

0 Dorota Hausner youth.jpg

Dorota Hausner w młodych latach

*

Dziadek Ireny Rynkiewicz, Roman Jarosz, opowiadał, że do Rembertowa z wizytą u Doroty bywał wspomniany już prawnik Roman Hausner. Czy nie może być tak, że córka Dorota Zofia Kamila drugie imię wzięła od matki Romana, a syn Doroty Roman swoje imię właśnie od kuzyna, prawnika? Musiały istnieć związki rodzinne. Nie odwiedza się nieznanych osób tylko z powodu zbieżności nazwiska.

*  

W 1927 Dorota pojechała do Dornbach odwiedzić kuzynów. Miała wtedy 72 lata. Pięć lat wcześniej zmarł w Miechocinie bratanek Adam. W Ożannie Dorota spotkała jego córki: Annę, Bronisławę i Paulinę. Była też pewnie na Kahlówce, zaledwie dwa lata po śmierci Serwacego. Z tej podróży może pochodzić fotografia wykonana właśnie w Ożannie lub na Kahlówce.

 

3 Dorota Jarosz z d.Hausner in Dornbach 1927r.jpg

W środku siedzi Dorota Jarosz z Hausnerów. Czy stojący młodzi panowie to mogli być synowie Laury z Kahlów i Adolfa Hausnera?

 


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 902  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65902
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10