Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 047 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


WITOLD HAUSNER - W KRAKOWIE

piątek, 06 lutego 2015 11:12

 

Przeniesienie do Krakowa. Rok 1903

 

Pod koniec 1903 roku Witold Hausner został służbowo przeniesiony do Krakowa. Mianowany 6 stycznia 1904 r. prezydentem Sądu Krajowego Wyższego pozostawał nim do 15 października 1916 r., kiedy przeniesiono go w stan spoczynku.

 

„C.k. rzecz[ywisty] tajny radca” był kawalerem Orderu Cesarza Leopolda i przewodniczącym sędziowskiej komisji egzaminacyjnej. Prezesował Towarzystwu Prawnemu i Ekonomicznemu w Krakowie, które od założenia w roku 1868 miało kształcić i rozwijać prawoznawstwo, nauki ekonomiczno-społeczne, wydawać opinie, publikować podręczniki; w roku 1913 liczyło 178 członków i redagowało „Czasopismo Prawnicze i Ekonomiczne”.

 

W roku 1912 został przez Izbę Panów wybrany do Trybunału Stanu. W pamięci stykających się z nim osób zachowano go jako

 

człowieka zdolnego, ceniącego niezawisłość sędziowską i broniącego interesów polskich, jakkolwiek nasiąkłego nieco cechami biurokracji wiedeńskiej.

 

18 sierpnia 1906 r., w Warszawie, doszło do zamachu na generał-gubernatora Gieorgija Skałłona. Konwojowany przez kubańskich Kozaków powóz został obrzucony bombami. Niestety wybuchła tylko jedna. Carska policja zidentyfikowała dwie uczestniczki zamachu: Zofię Owczarkównę i Wandę Krahelską-Dobrodzicką (ur.1886 zm.1968). Pierwsza została skazana na karę śmierci zamienioną na bezterminową katorgę. W sprawie drugiej Witold Hausner – przeciwny wszczynaniu postępowania z przyczyn politycznych i prawnych – korespondował  z namiestnikiem Galicji Andrzejem Potockim i austriackim ministrem sprawiedliwości Kleinem. Tę tajną korespondencję wykorzystał później J. Krzyżanowski w pracy „Kulisy procesu o zamach na Skałłona” („Sprawozdania PAU”, t. 50, 1949, nr 9).

 

Witold Hausner przejawiał również zainteresowania pozaprawne. Przetłumaczył na język niemiecki i wydał w Wiedniu w roku 1896 „Ojca zadżumionych” Juliusza Słowackiego. Podobno tłumaczył na język polski Heinego.

 

Z inicjatywy Hausnera powstało w roku 1916 w Krakowie Towarzystwo Ochrony Dzieci i Młodzieży. On też był jego pierwszym prezesem.

 

Nikorowicze

 

Witold ożenił się dopiero w wieku 54 lat. Ślub odbył się w Kałuszu, a jego wybranką była Julia Malwina z Nikorowiczów. Owocem tego związku była córka Maria Aleksandra.

 

Nikorowicze była to lwowska, ziemiańska rodzina pochodzenia ormiańskiego. Przodkowie, noszący nazwisko Arwabeki, należeli do kilku rycerskich rodzin ormiańskich, które podczas jakichś wojen domowych emigrowały do Polski. Z tej rodziny pochodził Józef Nikorowicz, autor melodii do „Chorału” Kornela Ujejskiego.  Siostra Julii Hausnerowej, Stefania, była żoną Tadeusza Mańkowskiego – lwowskiego hisoryka sztuki i dyrektora Państwowych Zbiorów Sztuki ma Wawelu po II wojnie światowej.  T.Mańkowski (ur.1878 zm.1956) był prawnikiem i kolekcjonerem sztuki, której to w roku 1930 poświęcił się całkowicie. W roku 1939 został czynnym członkiem PAU. We Lwowie mieszkał przy ul. Łozińskiego, a w Krakowie na Wawelu gdzie znalazła miejsce ocalona część jego kolekcji. Żonę Stefanię łączyły więzy rodzinne z b. Namiestnikiem Galicji, profesorem prawa rzymskiego, Leonem Pinińskim.

 

Witold Hausner zmarł 25 kwietnia 1925 r. w Krakowie, natomiast Julia z Nikorowiczów Witoldowa Hausnerowa 2-voto di Bernezzo zmarła w Alassio we Włoszech 15 kwietnia 1970 r. 11 maja za spokój jej duszy została w kościele OO. Kapucynów w Krakowie odprawiona msza święta.


 

 

 

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 885  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65885
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10