Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 046 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


ROK 1871. NOWOSIELSKI?

niedziela, 12 lutego 2012 10:24

 

Jan i Katarzyna z Beigertów na przełomie lat 60-tych i 70-tych przeprowadzili się prawdopodobnie do Jarosławia. Nie wiem czym zajmował się Jan. Czy dorobił się tam kamienicy? Jego córka Marianna wyszła za mąż w roku 1866 za Stanisława Harlaendera, kolejarza. Harlaenderowie to była rodzina ciesząca się w Jarosławiu poważaniem i posiadająca znaczny majątek.  Ich pierwsze dzieci – Karolina w 1866 i Rozalia w 1871 - urodziły się w Dornbach. W Jarosławiu w roku 1883 na świat przyszła Anna, nazywana Hanną. Jej bracia zmarli w dzieciństwie. Siostra Zuzanna wstąpiła do zakonu.

*

W roku 1903/1904 Hanka przybyła do Krakowa. Tutaj poznała studenta IV Gimnazjum im. H.Sienkiewicza Stefana Nowosielskiego, pochodzącego z łemkowskiej rodziny z Odrzechowej koło Sanoka.

*

W tym momencie zaczyna się opowieść, na końcu której występuje znakomity malarz Jerzy Nowosielski. Zbieżność imion i nazwisk jest tak duża, że Nowosielski po kądzieli może być prawnukiem Jana Hausnera. I to również Jan może być tym pradziadkiem, który ukrywał powstańców styczniowych przed Austriakami. Z wdzięczności zbiegowie z Królestwa pozostawili obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wisiał on u Jerzego Nowosielskiego w kuchni nad stołem.

*

Stefan i Hanka ślub wzięli w krakowskim kościele św. Mikołaja w dniu 1 sierpnia 1908 roku. Błogosławił im paulin, o. Michał Moskal. Po śmierci ojca Hanka przyjęła w roku 1911 do swojego domu mamę, która – jak wspominała córka – „pacierz mówiła po niemiecku”. W 1923 roku urodził się Jerzy Nowosielski. Jego starsi bracia zmarli w dzieciństwie. Cała rodzinna historia została opisana w biografii malarza przez Krystynę Czerni.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ROK 1992. ADAM STAFIEJ - MARYNARZ I "TATARSKI KSIĄŻĘ"

sobota, 04 lutego 2012 13:48

 

Niezwykle barwną postacią był Adam Stafiej. Zapalony żeglarz snuł wiele opowieści i anegdot. W rzeszowskim mieszkaniu miał bogatą kolekcję książek i albumów o tematyce morskiej. Ta pasja zapędziła go nad jezioro Rożnowskie gdzie z gliny postawił niewielki domek, który – jak sam pisał w liście - „jesienią [1983] otrzymał nowe pokrycie dachowe, nową komórkę, porządek i czystość na obejściu i przy wejściu, dużo drzewa do palenia i rozpałki – ½ tony węgla – parę kloców do dalszych prac remontowo-budowlanych”. Stąd chyba nad morze los zagnał syna Krzysztofa, który próbował podjąć studia na Wyższej Szkole Morskiej, a potem wojsko odsłużył w Marynarce Wojennej.

*

Adam wyznawał życiową filozofię, z której wynikało, że nie można normalnie żyć bez czystej i zdrowej wody, dobrej muzyki, dobrej literatury, poezji, Wiary i Nadziei, Miłości, słońca i wiatru, wolności, uznania za pracę, pamięci człowieka o człowieku. Opowiadał o swojej babci, która przeżyła lata 1939-1941 w podzielonym Sanem Przemyślu, między Niemcami a Sowietami. Twierdził, że rodzina Stafiejów jest pochodzenia tatarskiego. Zmarł w roku 1992. Leży w rodzinnym grobie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W 2008 roku dołączyła do niego ciocia Ela.

*

Jolanta Hausner zasnęła w lutowy, zimny wieczór roku 1994. Zmarła 13 marca. Zbigniew Hausner nigdy się z tym nie pogodził. Zaczął odchodzić w marcu 2006 roku i zasnął rok później 7 lipca w Modlniczce. Obydwoje spotkali się w cieniu drzew na Salwatorskim Cmentarzu.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

ROK 1870. DORNBACH 8

sobota, 04 lutego 2012 13:43

Kim był Karol Hausner, ojciec Artura Walentego i jego rodzeństwa?

*

W „Polskim Słowniku Biograficznym” Karol jest wymieniony jako dzierżawca. Alina Tomanek-Bergmann mówi o nim jako osadniku z Niemiec. Natomiast Antoni Hausner, bratanek Artura Walentego, i Jerzy Hausner, prawnuk Karola, wspominają go jako inżyniera budującego drogi, który przybył z Wiednia. Być może, że są to jakieś echa odleglejszej  pamięci rodzinnej. Jerzy podaje informację, że Karol swoją żonę Franciszkę Bochenek poznał we Lwowie i tam się osiedlił. Skąd zatem Kończyce? Przy tej okazji warto wspomnieć, że w Krakowie na Prądniku Czerwonym mieszkała Elżbieta Hausner, której rodzina pochodziła z Niska. W wykazie osób prowadzących działalność gospodarczą za rok 1891 występuje Konrad Hausner, właściciel kuźni w Nisku.

*

Niespodziewanie latem 2011 roku Anna Ordyczyńska z Leżajska, niestrudzona zbieraczka tarnawieckich dokumentów, przysłała kopie „wyciągów familijnych” sporządzanych przez proboszcza w drugiej połowie XIX w. Jeden z nich dotyczył Jana Hausnera, urodzonego w roku 1803 i zamieszkałego w domu nr 8, domniemanego potomka Antoniego (a może także bratanka Franciszka). Wśród kilkorga dzieci Jana, najpierw z Katarzyną Dick a potem z Katarzyną Beigert,  odnalazłem Karola Józefa.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 896  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65896
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10