Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 047 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


NOWOCZESNY KUPIEC - WŁODZIMIERZ KAROL HAUSNER

sobota, 29 października 2016 18:21

 

Na jednym z rodzinnych zjazdów Włodzimierz Hausner z Warszawy podarował mi broszurę swojego imiennika ze Lwowa z roku 1910. Jedyne co wiedziałem o lwowskim Włodzimierzu to, że był urzędnikiem elektrowni i mieszkał w kamienicy przy ul. Kopernika 37 (w roku 1916). Czy pochodził w z rodziny Hausner z Dornbach?  

 

DSCF0056.JPG

 

Minęło kilka lat. Jesienią na blogu Anny Ordyczyńskiej pojawiła się informacja o dokumentach metrykalnych lwowskiej parafii św. Marii Magdaleny. Niezrównana w swoich poszukiwaniach autorka bloga dotarła m.in. do zapisów o rodzinie Włodzimierza Hausnera. Na tej podstawie mogłem przede wszystkim stwierdzić, że ojcem Włodzimierza był Karol Józef Hausner z Dornbachu a jego bratem Artur Walenty. Ożenił się z Wandą Karoliną z Krzanów, córką Józefa i Joanny Turek. 24.06.1911 roku był dniem chrztu świętego jego trójki dzieci, co ciekawe dzieci urodzonych w minionych latach: Marii Wandy (w 1902 w Buczaczu), Jerzego Artura (w Buczaczu) i Zbigniewa Henryka (w 1910 we Lwowie). Jednym z chrzestnych Jerzego była Kamila Hausner. Co spowodowało, że starsze dzieci zostały ochrzczone po kilku latach?

 

Jerzy Artur Hausner.jpg

 

Zbigniew Henryk Hausner.jpg

 

Włodzimierz Hausner był urzędnikiem, który nie tylko rzetelnie wykonywał swoją pracę, ale prowadził analizy zmierzające do poprawy funkcjonowania lwowskich zakładów elektrycznych. Opracowywał materiały stanowiące podstawę do dyskusji w Radzie Miasta. W 1905 wydał Nowy system zarachowania i kontroli biletów jazdy, prądu elektrycznego, płac i robocizny. Obszerną broszurę Zadania administracyi w zakładach elektrycznych napisał w styczniu 1910 roku.

 

Sprawa reformy administracyi zakładów elektrycznych była już kilkakrotnie przedmiotem obrad Świetnej Reprezentacyi m. Lwowa i - o ile mi wiadomo - definitywnie nie została jeszcze załatwioną (...) Jasną jest rzeczą, że inwestowany w przedsiębiorstwie kapitał czternastu milionów zmienił zupełnie  dotychczasowy Zakład, wskutek czego dotychczasowe urządzenia administracyjne nie są wystarczające i to wielkie pole pracy czeka energicznej i umiejętnej ręki.  

 

W wydanej w Drukarni W.A. Szyjkowskiego własnym nakładem broszurze Włodzimierz poruszył problemy organizacji instytucji, kontroli urządzeń technicznych i wydajności pracy robotników, rachunkowości i kontroli majątku oraz stosowania taryf. Patrzył na przedsiębiorstwo usług publicznych szeroko.

 

Za granicą niema innego określenia dla czynności administracyjnych, jak "kupiec", z terminem "urzędowania" już dawno zerwano, ale nowoczesny kupiec jest zarówno dobrym bankowcem, jak towaroznawcą.


 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 883  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65883
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10