Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 045 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


ROK 1944. MUZYCZNE FASCYNACJE IRENY I ALINY

sobota, 27 października 2012 19:43

 

Irena z mężem Zdzisławem mieszkała przed wybuchem II wojny we Lwowie. Tam 16 listopada 1929 roku urodziła się im córka Alina. Wśród antenatów ojca Aliny był zapewne Franciszek Tomanek (zm.1861), właściciel apteki „Pod Srebrnym Orłem” we Lwowie, senior Gremium Aptekarskiego i członek dyrekcji Galicyjskiej Kasy Oszczędności. Chrztu świętego udzielał Alinie ks. Adam Hausner, współautor wydanych we Lwowie w roku 1936 „Szkiców katechez”, podręcznika dla I klasy szkoły powszechnej. Kim był ksiądz Adam dla rodziny?

*

Ks. Adam Hausner był uznawanym katechetą. W 1918 roku był kapelanem szpitala garnizonowego we Lwowie. Potem w latach 1930-1936 wspólnie z ks. Józefem Boczarem i ks. Franciszkiem Wójcikiem publikował m.in. szkice katechez, dzieje biblijne dla szkół, podręczniki do nauki religii dla szkół powszechnych, podręczniki metodyczne dla katechetów. Część z tych podręczników można znaleźć w Bibliotece Jagiellońskiej. W 1936 roku uzyskał doktorat.

*

Zajęcie Lwowa przez Sowietów zmusiło rodzinę, jak wiele innych polskich rodzin, do wyjazdu – najpierw do Krakowa, bo tutaj mieszkali bracia Tadeusz i Marian, a potem na Śląsk, do Bytomia.

*

Irena uczyła się w konserwatorium w Paryżu i uzdolnienia artystyczne przeniosła na córkę. Alinę całkowicie pochłonęła ciężka praca nad nauką tańca, a potem sam taniec w balecie i choreografia.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ROK 1944. PAN ANTONI

czwartek, 18 października 2012 21:23

 

Początek Wielkiego Tygodnia 2002 roku. Telefon od Antoniego Hausnera z Krynicy. Umawia się ze mną na spotkanie 28 marca. Podczas rozmowy w czwartkowe południe okazuje się, że moja wiedza o rodzinie Hausnerów jest pełniejsza. Nie ma się co dziwić. Antoni, blisko 80-letni pan, był najmłodszym z rodzeństwa i stąd jego pamięć nie sięgała daleko. Z twarzy podobny trochę do Artura Walentego, do gen. Ryszarda Hausnera, do Włodzimierza z Warszawy. W klapie marynarki miniaturki Krzyża Armii Krajowej i Orderu Odrodzenia Polski. Snuje opowieść o udziale w Powstaniu Warszawskim, gdzie poszedł w ślad za swoim dowódcą, sędzią z Suchej Beskidzkiej, Stanisławem Małysą. Przysypany gruzami zawalonej kamienicy został uratowany właśnie przez dowódcę.

*

Opowiada, że grobu dziadka, Karola poszukiwano na cmentarzu w Wierzchosławicach tuż przed wojną. Gdzie? W jakich okolicznościach? A może rzecz dotyczy pradziadka? Antoni na wspomnienie Dornbachu stwierdza, że nazwę słyszał dawno temu.

*

Antoni był jedynym dzieckiem z drugiego małżeństwa Edmunda. Jego bracia i siostry byli dużo starsi od niego co tłumaczy trudności z odtworzeniem rodzinnej przeszłości. Rozproszyli się zresztą po świecie: stryj Franciszek w USA; dzieci brata Edmunda mieszkającego w Bielsku a ożenionego ze śląską Niemką wyjechały na stałe do Niemiec.

*

Antoni w ogóle nie przypomniał sobie Ireny – a tym bardziej jej córki Aliny – Hausner, chociaż znał innych członków rodziny zamieszkujących w Katowicach i Tychach.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

PO II ZJEŹDZIE RODZINY HAUSNER

piątek, 12 października 2012 17:15

 

Na II Zjazd Rodziny Hausner, 29 września 20112 r.,  przybyli:

 

Z linii Adolfa Hausnera z Dornbach (Tarnawca), Podgórza i Krakowa

 

Irena Hausner z d. Zelenay, żona Jerzego (st.),Kraków

Jerzy Hausner (mł.), s. Jerzego,Kraków

Maria Hausner z d. Kędzior, żona Jerzego (mł.), Kraków

Katarzyna Radwańska z d. Hausner, c. Jerzego (mł.),Warszawa

Kacper Radwański, s. Katarzyny, Warszawa

Marta Hausner, c. Jerzego (mł.),Kraków

Zbigniew Hausner, s. Jerzego,Opole

Janina Filek z d. Hausner, c. Jerzego,Kraków

Joanna Turlejska z d.Filek, c. Janiny,Kraków

Włodzimierz Hausner, s. Emila,Warszawa

Teresa Hausner z d. Szymańska, żona Włodzimierza,Warszawa

Stefania Hausner z d. Baranek, żona Krzysztofa,Kraków

Halina Bednarczyk z d.Hausner, c. Władysława,Kraków

Barbara Andruszko z d. Bednarczyk, c.Haliny,Kraków

 

Z linii Józefa Hausnera z Dornbach (Tarnawca) i Budgoszczy

 

Piotr Hausner, s. Tadeusza, Piekary Śląskie

Jakub Hausner, s. Piotra, Piekary Śląskie

 

Z linii Alfreda Hausnera z Dornbach (Tarnawca), Podgórza i Krakowa

 

Aleksandra Rajm z d. Hausner, c. Zbigniewa, Katowice

Bartosz Rajm, s. Aleksandry, Katowice

Jan Hausner, s. Zbigniewa, Katowice

Teodozja Hausner z d. Błażejewska, żona Jana, Katowice

Andrzej Hausner, s. Jana, Wołomin

 

Z linii Jana Jakuba Hausnera z Podgórza i Krakowa

 

Wojciech Hausner, s. Zbigniewa, Kraków

Mariola Hausner z d.Łukaszewska, żona Wojciecha, Kraków

Anna Hausner, c. Wojciecha, Kraków

Jan Hausner, s. Wojciecha,Kraków

Katarzyna Hausner, c. Wojciecha, Kraków

Franciszek Hausner, s. Wojciecha, Kraków

Marta Hausner z d.Lenarczyk, Kraków

Mateusz Hausner, s. Piotra , Kraków

Natalia Hausner, c. Piotra, Kraków

Izabela Polańska z d. Maciałek, c. Zofii Maciałek z d.Hausner,Kraków

Elżbieta Polańska, c. Izabeli, Kraków

Jakub Pierzchała, s. Elżbiety, Kraków

Stefan Andrzej Kopaczyński (Koppen), s. Celiny Kopaczyńskiej z d. Hausner, Basildon (W.Brytania)

Irena Koppen z d. Kislinger, żona Andrzeja,Basildon (W.Brytania)

 

Z linii Henryka z Fehlbach (Potoku Jaworowskiego-Kobylnicy Ruskiej) i Krakowa

 

Ewa Goras z d. Kulka, c. Janiny Kulka z d.Hausner,Kraków

Magdalena Goras, c. Ewy, Kraków

 

Z linii Karola Hausnera z Dornbach (Tarnawca) i Lwowa

 

Jerzy Hausner, s. Romana, Katowice

Urszula Pisiewicz, c. Joanny z d.Hausner,Zabrze

Alina Tomanek-Bergman, c. Ireny Tomanek z d.Hausner, Bytom

 

Z linii Antoniego Hausnera ze Lwowa

 

Emilia Hausner, c. Jana,Wrocław

Marek Hausner, s. Emilii,Wrocław

Władysław Hausner, s. Jana, Kanada

*

Spotkanie II Zjazdu Rodziny Hausner odbyło się w budynku Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Przybyły 44 osoby, więcej niż rok temu, z 6 linii rodziny pochodzących z Dornbach (Tarnawca), Fehlbach (Potoku Jaworowskiego), Podgórza, Krakowa, Lwowa. Byli też potomkowie Hausnerów z Brodów i Lwowa.

 

Najciekawsze były oczywiście rozmowy w przerwach, oglądanie fotografii i rodzinnych pamiątek. Obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy kilku prezentacji:

-          Zbigniewa Hausnera o potomkach Adolfa Hausnera

-          Magdaleny Goras o Jadwidze Hausner, kierowniczce szkoły w Ruszczy

-          Wojciecha Hausnera o por. Albinie Hausner ps. Dornbach

-          Andrzeja Kopaczyńskiego o angielskiej gałęzi rodziny

 *

Odwiedziliśmy Cmentarz Rakowiecki z grobami potomków Henryka Hausnera z Fehlbach, Romana Hausnera, Janiny Kulki, Jadwigi Hausner oraz Balbiny Hausner, jej dzieci i wnuków.

 *

Został przedstawiony wstępny projekt wiosennej wycieczki do Tarnawca i Potoku Jaworowskiego, z życzliwą uwagą przyjęty przez ogół uczestników Zjazdu.

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ROK 1941. ZE LWOWA DO WORONEŻA

piątek, 12 października 2012 17:07

 

Po 17 września 1939 roku, wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie Rzeczypospolitej i  zajęciu Lwowa przez Sowietów, Artur Hausner pozostał w mieście. H.Wereszycki podaje, że został w tymże 1939 roku aresztowany. Tymczasem z pracy L.Podhorodeckiego wynika, że mogło być inaczej. Terror i represje sowieckie z jesieni i zimy 1939 roku sprawiły, że w styczniu 1940 roku powstała we Lwowie, podporządkowana rządowi emigracyjnemu, tajna Rada Narodowa. W jej skład wchodzili: Artur Hausner, Józef Panas, ks.Adam Bogdanowicz, płk dr Aleksander Domaszewicz, Stanisław Wasylewski i Jan Szczyrek. Rada była przeciwna próbom zbliżenia polsko-sowieckiego co traktowała jak zdradę. Miała duże wpływy wśród inteligencji twórczej.

 

Artur Walenty Hausner zmarł 16 września 1941 roku, prawdopodobnie w Woroneżu gdzie przebywał zatrzymany przez władze sowieckie. Jego córkę los rzucił do Wielkiej Brytanii, gdzie przebywało wielu znających Hausnera działaczy socjalistycznych. Jerzy Lerski wspominając koniec roku 1944 i ówczesnego premiera rządu na uchodźstwie Tomasza Arciszewskiego pisał:

 

Starszy pan miał zresztą wyraźnego feblika do dzieci swych socjalistycznych towarzyszy (...) Serdecznie też powitał przybyłą z Rosji córkę lwowskiego działacza PPS p. Hausnerównę.

 

W głównym gmachu Sejmu Rzeczypospolitej znajduje się niezwykła tablica: wymieniono na niej nazwiska kilkudziesięciu parlamentarzystów, którzy oddali życie za Polskę Niepodległą. Wśród nich jest Artur Hausner.

 

W bibliotece i szufladach lwowskiego mieszkania pozostały w nieładzie napisane przez Artura prace: Odrodzenie Galicji a drogi wodne (Kraków 1911), Ani moskiewska, ani pruska, ani austryjacka, ani turecka ale tylko polska orientacya (Kraków 1916), Emigracja polska w Ameryce w czasie obecnej wojny (Kraków 1916), The Independence of Poland as A Problem of Policy for the Culture and the Democracy of Europe and of the Word (Chicago 1916), Listopad 1918. W dziesiątą rocznicę (Lwów 1928), Die Polenpolitik der Mittelmaechte und die Oesterreichisch-Ungarische Militaerverwaltung in Polen waehrend des Weltkrieges (Wien 1935), Gospodarka kolejowa w świetle dyskusji sejmowej (Lwów 1930).


 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 872  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65872
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10