Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 047 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


ROK 1869. DROGA NISKO-NADBRZEZIE

niedziela, 15 stycznia 2012 11:32

 

Jeżeli wyruszymy z Tarnawca, to po dwóch kilometrach dotrzemy do Kuryłówki. Dalej na zachód szosa przekracza San i jesteśmy w Leżajsku, skąd po blisko 40 kilometrach dojedziemy, przez Nową Sarzynę i Rudnik, do Niska. Niedaleko, wśród lasów, niewielkich rzek i strumieni leży wieś Kończyce. To tutaj urodził się Artur Walenty Hausner, tutaj przyszło na świat jego trzech braci i siostra. Dokumenty metrykalne jego ojca Karola znajdziemy w parafii w Tarnawcu. 

*

Dzwoni telefon: Sekretariat ministra Hausnera. Czy mogę rozmawiać z posłem Hausnerem?  W listopadzie 2001 roku na adres Ministerstwa Pracy został przesłany list Aliny Tomanek-Bergmann z Bytomia, która zwróciła się do Jerzego Hausnera – wtedy już ministra pracy – z prośbą o kontakt. Jej zmarła w roku 1986 matka była z domu Hausner.  List ten – po telefonicznej rozmowie – został przesłany z Ministerstwa do moich rąk, a wynikało z niego, że rodzina J.Hausnera – a więc i moja – może być spokrewniona ze znanym w latach II Rzeczypospolitej działaczem PPS Arturem Walentym Hausnerem. Alina Bergmann pisała, iż w Krakowie przy ulicy Królowej Jadwigi mieszkał jej wuj. Wtedy przypomniałem sobie inny ciekawy kontakt. W połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. do Romana Wróbla pracującego wtedy w biurze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przyszedł, mieszkający w Krynicy, Antoni Hausner. R.Wróbel pomógł w wymianie adresów i telefonów. Ze wstępnie uzyskanych informacji wynikało, że nie łączą nas więzy rodzinne, poza zbieżnością nazwisk. Mimo to kontakt z urodzonym w roku 1923 Antonim Hausnerem został utrzymany poprzez świąteczne życzenia i rozmowy telefoniczne. Właśnie Antoni mówił o bracie mieszkającym kiedyś w Krakowie przy ulicy Królowej Jadwigi. Oczywiście napisałem do niego w pierwszych dniach 2002 roku – natychmiastowy telefon i potwierdzenie: tak, osoby opisywane przez panią Alinę, to moi bracia.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

ROK 1943. EDWARD HAUSNER. AMERYKAŃSKI POLAK ZA STERAMI MYŚLIWCA

niedziela, 08 stycznia 2012 17:34

 

Edward Hausner urodził się w roku 1920 w stanie New Jersey. Idąc za przykładem brata Stanisława został pilotem. We wrześniu 1939 roku miał uprawnienia pilota wojskowego. Uważał się za Polaka i chciał walczyć w obronie rodzinnego kraju. Niestety amerykańska polityka neutralności wobec europejskiej wojny sprawiła, że jako obywatel USA nie mógł w niej wziąć udziału. Dwa lata później powstanie koalicji antyhitlerowskiej zmieniło tę sytuację. Edward Hausner zgłosił się do brytyjskiej misji wojskowej w Montrealu. Został skierowany do stacjonujących na Wyspach Brytyjskich jednostek polskiego lotnictwa. W  Dalcross w Szkocji walczył do 25 maja 1943 roku. Odznaczony Krzyżem Walecznych, z czterema zestrzelonymi niemieckimi maszynami na koncie przeniesiony został do 374 Fighter Squadron armii amerykańskiej.
 

*

Po powrocie do New Jersey założył amerykańsko-polsko-węgierską rodzinę: on czujący się Polakiem obywatel USA, żona Lilianna pochodzenia węgierskiego i ich troje dzieci (NN syn, Konrad, Elżbieta). W swojej restauracji „Skyline Lounge” przez lata podawał specjały polskiej kuchni. Był skarbnikiem Konferencji Polonii Amerykańskiej w New Jersey oraz szeryfem w Elizabeth. W roku 1974 został laureatem plebiscytu na najpopularniejszego Polaka w stanie New Jersey .


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  65 884  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 65884
Wpisy
  • liczba: 196
  • komentarze: 45
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10