Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 070 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


PIERWSZY PTAK. FILIP HAUSNER (1848-?)

czwartek, 02 listopada 2017 12:21

 

Próby rozwikłania losów Hausnerów z Fehlbachu trafiają na zagadki. W 1905 na Ellis Island wśród setek imigrantów z Europy przybył do Ameryki Jan Hausner z Kobylnicy urodzony w roku 1874. Z kolei w 1913 roku tym samym szlakiem płynął Michał Hausner z Potoku, urodzony w roku 1885.

*

Ze znanych dokumentów wynika, że najstarszym synem Jana i Katarzyny mógł być Filip, urodzony w Dornbach. To Filip z młodszym bratem Adamem pozostali w Fehlbach z rodzicami po wyjeździe do Podgórza i Krakowa dwóch innych braci Jana i Henryka. Jego losy można hipotetycznie odtworzyć z list imigrantów na Ellis Island. W genealogii opracowanej przez Albina Hausnera występuje rzeczywiście jako najstarszy z licznej gromady rodzeństwa, ma syna Jana. Dopisana jest notatka, że przez Austrię wyjechał do USA.

 

Ellis island Philip Hausner.png

George Washington.jpg

 

W dniu 27 października 1913 roku z pokładu płynącego z Bremy statku „George Washington” na wyspę zeszła liczna rodzina Hausner – 12 osób w wieku od 63 lat do 1 roku, z najstarszymi Filipem i Albiną. Jako ostatnie miejsce pobytu podana jest miejscowość Kobersdorf (Kolersdorf) w Dolnej Austrii. Natomiast to co naprowadza na ślad naszego Filipa to podana w dokumentach narodowość polska i imiona synowej Anieli oraz wnuków Bronisława, Stanisława, Władysława. Filip urodził się w 1848 roku (tak przynajmniej podaje jeden z „wyciągów familijnych” parafii tarnawieckiej), jego syn Jan ok. 1875 roku, najstarszy wnuk Filipa Stanisław ok. roku 1900, a najmłodsza wnuczka Albina ok. roku 1912. Janowi i Anieli co dwa lata na świat przychodziło kolejne dziecko. Co sprawiło, że będąc potomkami niemieckich osadników, mieszkając na terenie monarchii Habsburgów czuli się na tyle Polakami, że tak zapisano w dokumentach? Może to wpływ polskiej żony i matki?

 

George Washington3.jpg

 

Jesienią 2017 roku niespodziewane światło na losy Filipa rzucają księgi metrykalne opublikowane przez Archiwum Główne Akt Dawnych, a opublikowane na blogu Anny Ordyczyńskiej z Leżajska. Wynika z nich, że Filip z dorosłym synem Janem i jego dziećmi oraz być może z bratem Adamem mieszkał w gospodarstwie Preschów pod numerem 11 w Fehlbach. W roku 1901 i w roku 1903 urodziły się jego wnuki Władysław i Bronisław. Chrzestnymi Władysława byli Adam Hausner i Maria Urban, a Bronisława - Antoni Urban i Eva Hütter. Sam Filip w 1903 roku był z kolei ojcem chrzestnym Bronisławy Olewicz (Fehlbach nr 17). Zarówno żona Jana - Albina Kuczera, jak i żona Filipa - Aniela Czerwonka pochodziły z polskich rodzin. Skąd? Czy poznali się w trakcie kilkuletniej wędrówki ojca Filipa, Jana, z rodziną z Dornbach do Fehlbach? Z dokumentów wynika że liczna rodzina Filipa mogła opuścić Fehlbach nie wcześniej niż jesienią 1903, a możę nawet w 1904 roku. Wtedy wyjechali do Dolnej Austrii.

 

PL_1_301_1607_0007 - Kopia.jpg

 

PL_1_301_1607_0009 - Kopia.jpg


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

VII ZJAZD RODZINY HAUSNER - KRAKÓW 30.09.2017

sobota, 07 października 2017 14:33

 

IMG_4192.jpg

Uczestnicy Zjazdu. Z przodu siedzą: Wojciech Hausner, N.Hausner. Stoją rząd pierwszy: Mariola Hausner, H,Bednarczyk, S.Hausner, I.Lisiecka, E.Lisiecka, K.Hausner, E.Goras, Maria Hausner, T.Hausner, Marta Hausner. Stoją z tyłu: J.Hausner, Włodzimierz Hausner, W.Lisiecki, J.Wszołek, F.Hausner, A.Wszołek, J.Filek, U.Pisiewicz, E.Polańska, J.Hausner, A.Rajm, P.Wszołek. Fot. Natalia Hausner

 

Na VII Zjazd Rodziny Hausner przybyło 26 osób:

 

Z linii Adolfa Hausnera z Dornbach (Tarnawca), Podgórza i Krakowa

 

Włodzimierz Hausner, s. Emila Hausnera                          Warszawa

Halina Bednarczyk, c. Władysława Hausnera                     Kraków

Jerzy Hausner, s. Jerzego Hausnera                                     Kraków

Maria Hausner z d. Kędzior, żona Jerzego Hausnera        Kraków

Marta Hausner, c. Jerzego Hausnera                                    Kraków

Stefania Hausner z d. Baranek, żona Krzysztofa Hausnera  Kraków

Katarzyna Hausner, c. Krzysztof Hausnera                          Kraków

Janina Filek z d. Hausner, c. Jerzego Hausnera                  Kraków

 

Z linii Alfreda Hausnera z Dornbach (Tarnawca), Podgórza i Krakowa

 

Teodozja Hausner z d. Błażejewska, żona Jana Hausnera Katowice

Aleksandra Rajm, c. Zbigniewa Hausnera                             Katowice

 

Z linii Jana Jakuba Hausnera z Podgórza i Krakowa

 

Wojciech Hausner, s. Zbigniewa Hausnera                            Kraków

Mariola Hausner z d. Łukaszewska, żona Wojciecha Hausnera Kraków

Katarzyna Hausner, c. Wojciecha Hausnera                           Kraków

Franciszek Hausner, s. Wojciech Hausnera                            Kraków

Anna Wszołek  d. Hausner, c. Wojciecha Hausnera              Kraków

Paweł Wszołek                                                                               Kraków

Jakub Wszołek, s. Anny i Pawła                                                 Kraków

Elżbieta Polańska, wnuczka Jana Jakuba Hausnera             Kraków

Marta Hausner z d. Lenarczyk                                                   Kraków

Natalia Hausner, c. Piotra i Marty                                             Kraków

 

Z linii Karola Hausnera z Podgórza i Krakowa

 

Ewa Lisiecka z d. Hausner, c. Aleksandra Hausnera            Kraków

Wiesław Lisiecki, mąż Ewy                                                         Kraków

Iwona Lisiecka, c. Ewy i wnuczka Aleksandra Hausnera     Kraków

 

Z linii Henryka z Fehlbach (Potoku Jaworowskiego-Kobylnicy Ruskiej) i Krakowa

 

Ewa Goras, c. Janiny Kulka z d. Hausner i wnuczka Romana Hausnera                                                                                        Kraków

 

Z linii Karola Józefa Hausnera z Dornbach i Lwowa

 

Jerzy Hausner, s. Romana Hausnera                                        Katowice

Urszula Pisiewicz, wnuczka Eugeniusza Hausnera                Zabrze

 

P9302023aa.jpg

Ewa Lisiecka, Iwona Lisiecka, Aleksandra Rajm. Fot. Paweł Wszołek

 

P9302028aa.jpg

Jerzy Hausner, Wojciech Hausner, Jerzy Hausner. Fot. Paweł Wszołek

 

Spotkanie VII Zjazdu Rodziny Hausner odbyło się w siedzibie GAP Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Rakowickiej. Tłem dla rozmów oczekujących na rozpoczęcie spotkania była jazzowa muzyka z płyty Pawła Wszołka "Choice". Na początek przypominając sobie nasze korzenie dokonaliśmy prezentacji obecnych członków rodziny reprezentujących różne linie pochodzące od Adolfa, Alfreda, Jana Jakuba, Karola, Henryka i Karola Józefa Hausnerów.

 

077.JPG

 

072.JPG

Hausner Studio - firma założona przez Iwonę Lisiecką w Holandii

 

Potem Iwona Lisiecka, pracująca i mieszkająca w Holandii, opowiedziała o swoich zawodowych dokonaniach i różnych realizowanych przez nią projektach.

 

P9302003aa.jpg

 

Wróciliśmy pamięcią do ubiegłorocznego spotkania potomków dawnych józefińskich osadników w Fehlbach-Potoku Jaworowskim i Kobylnicy Ruskiej o czym ilustrując filmem i fotografiami opowiedział Wojciech Hausner. Było kilka słów o rodzinie Jerzego Hausnera z Katowic w związku z opublikowaniem przez dr. Karolinę Grodziską wspomnień Michaliny z Grekowiczów Hausnerowej.

 

071.JPG

 

060.JPG

Halina Bednarczyk i Włodzimierz Hausner

 

091.JPG

Aleksandra Rajm, Włodzimierz Hausner, Janina Filek. Z tyłu, przy stole: Halina Bednarczyk, Stefania Hausner

 

Była okazja do długich rozmów i jak zwykle pełnego nowych smaków poczęstunku od Marty Hausner i jej "Karmy". Na koniec, po krótkim wprowadzeniu i pokazie fotografii, część z uczestników odbyła słoneczny spacer na cmentarz rakowicki odwiedzając groby nieznanych nam Hausnerów.

 

094.JPG

Przy grobie Witolda Hausnera

 

109.JPG

Jesteśmy przy grobie zmarłego w roku 1907 Józefa Hausner

 

 

103.JPGHalina Bednarczyk, Jerzy Hausner, Urszula Pisiewicz przy grobie Juliana i Henryki z d. Hausner Kameckich

 

Udało się trafić do mogiły Witolda Hausnera (od tych Hausnerów z Brodów i Lwowa) zmarłego w 1925 roku, do mocno nadgryzionego zębem czasu grobu zmarłego w 1907 roku Józefa Hausnera. Halina Bednarczyk poprowadziła nas do grobowca Kameckich gdzie spoczywa żona prof. Juliana Kameckiego Henryka z domu Hausner, córka Adolfa Hausnera.

 

111.JPG

 

Próbowaliśmy odnaleźć grób Henryka Hausnera zmarłego w 1919 pradziadka Ewy Goras. W kwaterze VI trafiliśmy jedynie na puste miejsce z kamienną płytą, która mogła być podstawą do grobowego pomnika. Zgadzał się rząd i miejsce, ale nie ma pewności. Zapłonął w tym miejscu znicz.

 

106.JPG 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ZAPROSZENIE - VII ZJAZD RODZINY HAUSNER 30.09.2017

niedziela, 02 lipca 2017 12:45

Szanowni Państwo! Bliscy i dalecy Kuzyni!

 

Od 2011 roku spotkaliśmy się na sześciu Zjazdach Rodzinnych w Krakowie i dwóch wyprawach do korzeni w Leżajsku, Tarnawcu i Potoku Jaworowskim:

I ZJAZD RODZINY HAUSNER, 1.10.2011 - z udziałem 36 osób i rozmowami o historii;

II ZJAZD RODZINY HAUSNER, 29.09.2012 - z udziałem 44 osób, prezentacjami o Hausnerach wywodzących się od Emila Hausnera, o Jadwidze Hausner i Albinie Hausnerze; odwiedziliśmy rodzinne groby na Cmentarzu Rakowickim;

1 "HAUSNER-TROP", 11-12.05.2013 - z udziałem 11 osób; poszukiwaliśmy rodzinnych śladów w Tarnawcu (Dornbachu) koło Leżajska;

III ZJAZD RODZINY HAUSNER, 28.09.2013 - z udziałem 28 osób, prezentacją wojennych losów Alfreda i Zbigniewa Hausnerów i fotograficzną zabawą "Dorosłe dzieci - duże maluchy"; odbyliśmy spacer do rodzinnych grobów na Cmentarzu Podgórskim;

IV ZJAZD RODZINY HAUSNER, 27.09.2014 - z udziałem 33 osób, prezentacjami "Naszych korzeni", "Roman Hausner - legionista II Brygady" i "Rycerze z Górnego Palatynatu. Hausner z Winbuch i Gleissenberg"; odwiedziliśmy rodzinne groby na Cmentarzu Salwatorskim;

V ZJAZD RODZINY HAUSNER, 26.09.2015 - z udziałem 24 osób, z przypomnieniem o "Naszych korzeniach" i prezentacją "Archiwalia rodziny Hausner"; wszyscy mogli otrzymać niezwykły upominek: album-opracowanie historii rodziny w postaci wydrukowanej w 50 egzemplarzach książki "Dornbach czyli cierń w rzece. 10 opowieści o historii rodziny Hausner".

2 "HAUSNER-TROP", 11.09.2016 - z udziałem 3 osób; braliśmy udział w poświęceniu witraży w kościele w Potoku Jaworowskim, nawiedzając groby Hausnerów

VI ZJAZD RODZINY HAUSNER, 24.09.2016 - z udziałem 24 osób, w zielonym otoczeniu Fortu nr 39 "Olszanica" Twierdzy Kraków; kulminacyjnym momentem spotkania była prezentacja odnowionego obrazu Marii z Grekowiczów Hausnerowej.

 

Zapraszam na

 

VII ZJAZD RODZINY HAUSNER

 

 

Spotkanie odbędzie się w Krakowie, w salach Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej

Uniwersytetu Ekonomicznego

 

w sobotę 30 września 2017 roku, a jego rozpoczęcie planowane jest na godzinę 11.00.

 

Program spotkania zależy od Waszej aktywności.

1) Zachęcam do przedstawienia kolejnych interesujących, najciekawszych wydarzeń bądź osób tworzących historię naszej rodziny.

2) Nic tak nie buduje poczucia dumy z przynależności do rodziny jak sukcesy jej członków - zarówno duże, jak i całkiem malutkie;  osób dorosłych, jak i dzieci. Proszę o przesłanie takich informacji o tym co zdarzyło się od ostatniego spotkania - śluby, narodziny dzieci, wydane książki, osiągnięcia sportowe i naukowe, ukończone szkoły, studia, zrealizowane nadzwyczajne projekty (według osobistych wyborów).

4) Tradycyjnie wszyscy oczekujemy na odkryte w szufladach stare rodzinne fotografie

 

 

Proszę o potwierdzenie uczestnictwa na hausnerw@interia.pl

do 31 sierpnia 2017 r.

podając kontakt do korespondencji i liczbę osób, które planują przybyć.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Z ARCHIWUM IPN

poniedziałek, 22 maja 2017 11:12

Przeglądając internetowe katalogi archiwaliów Instytutu Pamięci Narodowej odnalazłem kilka ciekawych informacji i członkach rodziny Hausner:

 

1) W dokumentach Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Oddziału I Germańsko-Skandynawskiego z lat 1971-1979 znajduje się "Teczka pracy oficera wywiadu wojskowego ps. Hausner dot. kpt. Łukawski"

 

2) WUSW Katowice zanotował, że Tadeusz Hausner s. Józefa ur. 31.01.1919 podczas wycieczki do RFN w 1957 roku usiłował... przewieźć 100 USD

 

3) W 1948 Urząd Bezpieczeństwa we Wrocławiu prowadził śledztwo w sprawie rozpowszechniania antypaństwowej propagandy przez Ludwika Hausnera s. Antoniego ur. 27.04.1921

 

4) W dokumentach WUSW Katowice z lat 1945-1976 znajdziemy sprawę operacyjną Mariana Hausnera s. Józefa ur. 3.07.1910, żołnierza ZWZ 1940-1942 i Narodowych Sił Zbrojnych w Katowicach w latach 1945-1947

 

5) WUSW w Krakowie zanotował przyjazd w roku 1970 do rodzinnego miasta "cudzoziemca" Stefana Hausnera ur. 19.05.1908


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

HAUSNEROWIE Z DORNBACH - NIE ODNALEZIENI

niedziela, 05 lutego 2017 10:58

 

W księgach urodzin z lat 1851-1897 w Tarnawcu (Dornbach) koło Kuryłówki licznie występują osoby z nazwiskiem Hausner. Znaczna część znalazła swoje miejsce w drzewach genealogicznych, ale pozostało też wielu z nieznanymi koligacjami rodzinnymi:

 

Jan Hausner s. Jerzego, ur. 4.06.1851

Barbara Hausner c. Jerzego, ur. 1.11.1853

Katarzyna Hausner c. Jana, ur. 2.02.1855

Katarzyna Hausner c. Jana, ur. 13.07.1856

Katarzyna Hausner c. Jerzego, ur.13.01.1857

Józef Hausner s. Jerzego, ur. 16.03.1858

Katarzyna Hausner c. Jana, ur. 1.11.1862

Lucia Hausner c. Jerzego, ur. 2.01.1863

Jan Hausner s. Jerzego, ur. 22.07.1863

Maria Hausner c. Jerzego, ur. 27.03.1864

Adam Hausner s. Jana, ur. 11.09.1864

Jan Hausner s. Jerzego, ur. 27.10.1864

Franciszek Hausner ill., ur. 1869

Marianna Hausner ill., ur. 1871

Bronisława Hausner c. Franciszka, ur. 4.10.1872

Rudolf Hausner s. Jana, ur. 25.07.1874

Władysława Hausner ill., ur. 27.06.1876

Matylda Hausner c. Jana, ur. 27.06.1876

Józef Hausner s. Jana, ur. 2.08.1876

Marianna Hausner c. Franciszka, ur. 26.03.1879

Aleksandra Hausner c. Jana, ur. 9.02.1880

Jan Hausner s. Franciszka, ur. 24.06.1881

Helena Hausner c. Jana, ur. 17.02.1882

Rudolf Hausner s. Jana, ur. 26.06.1883

Henryk Hausner s. Jana, ur. 29.04.1885

Katarzyna Hausner c. Franciszka, ur. 22.11.1885

Adam Hausner s. Jana, ur. 28.12.1886

Franciszek Hausner s. Franciszka, ur. 25.04.1889

Katarzyna Hausner c. Jana, ur. 8.11.1890

Marianna Hausner c. Adama, ur. 5.05.1892

Rudolf Hausner s. Jana, ur. 24.08.1892

Alfred Hausner s. Jana, ur. 17.04.1894

Katarzyna Hausner c. Adama, ur. 24.11.1896

Stefania Hausner c. Jana, ur. 13.05.1897

 

Powyższa lista to wypis z ewidencji urodzin, a nie księgi metrykalnej, w której znajdują się szczegółowe informacje o rodzicach, miejscu zamieszkania, rodzicach chrzestnych.

 

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  67 711  

Ulubione strony

genealogia

Statystyki

Odwiedziny: 67711
Wpisy
  • liczba: 197
  • komentarze: 57
Galerie
  • liczba zdjęć: 187
  • komentarze: 10